Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor

Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor

Lozan antlaşması ne zaman bitiyor sorusu son dönemlerde cevabı merak edilen bir soru. Bu durumun nedeni Lozan antlaşmasının imzalandığı tarihte antlaşmaya belirli bir zamana kadar geçerlilik süresinin olduğu maddesinin eklenmiş olmasıdır. Söz konusu madde gizli maddeler kapsamında olduğu için fazla bilinmemekteydi. 24 temmuz 1923 tarihinde imzalanan antlaşma İsviç’renin Lozan şehrinde imzalanmıştır.

Bu antlaşmada taraflar;

TBMM temsilcileri ve Birleşik krallık, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Belçika, SSCB, Portekiz ve Yugoslavya temsilcileri arasında imzalanmıştır. Antlaşmanın 100 yıllık bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Yalnız antlaşmanın imzalanmasından bir süre önce TBMM yeni kurulduğu için bu durumu koz olarak kullanmak isteyen itilaf devletleri antlaşmanın görüşülmesi için o sırada henüz varlığı fiilen devam eden İstanbul hükümetini de davet etmişlerdi. İstanbul hükümetinin de Lozan antlaşması için davet edilmesi TBMM’nin tepkisine yol açtı ve saltanat kaldırılarak fiilen devam eden İstanbul hükümeti kaldırılmış oldu. TBMM hükümeti Lozan antlaşması için görüşmelere bu şekilde tek muhatap olarak katılmıştır. TBMM hükümeti bu sırada uluslar arası alanda fazla tanınmıyordu çünkü çok yeni bir hükümetti. Lozan antlaşmasına katılarak Misak-ı Milli’yi gerçekleştirmek isteyen yeni meclis hükümetinin diğer beklentileri;

 • Türkiye’de bir Ermeni devletinin kurulmamasını sağlamak
 • Kapütülasyonları geçersiz kılarak kaldırmak
 • Türkiye ile Yunanistan arasında var olan Batı Trakya, Ege adaları, savaş tazminatı ve nüfus değişimi gibi sorunları çözmek
 • Türkiye ve Avrupa devletleri arasındaki ekonomik, sosyal ve hukuk ile ilgili sorunların çözülmesini sağlamak

Bu amaçlar doğrultusunda Lozan antlaşması görüşmelerine katılan TBMM hükümeti istekler karşılanmazsa antlaşmaktan vaz geçerek dönme kararı almıştır.

20 Kasım 1922 tarihinde başlayan Lozan antlaşması görüşmeleri antlaşmanın İsmet inönü tarafından imzalandığı 4 temmuz 1923 tarihinde sonlanmıştır.

Lozan antlaşmasının sonuçları :

 • Türkiye ile Suriye arasındaki sınır, Fransızlar ile imzalanan Ankara antlaşmasına göre düzenlenmiştir.
 • Türkiye ve Irak sınırı, Musul konusunda bir sonuca varılamadığı için sorun Lozan antlaşmasından daha sonra Türkiye hükümeti ile ingilizler arasındaki antlaşma ile çözüme kavuşacaktır.
 • Azınlıklar ile ilgili olarak müslüman olmayanların belirlenmiştir.
 • Lozan antlaşmasında Ege’de bulunan adalardan Gökçeada ve Bozcada dışında kalanlar Yunanistan’a bırakılmıştır.
 • Lozan antlaşması ile kapütülasyonlar tamamiyle kaldırılmıştır.
 • Lozan antlaşması ile çözüme kavuşturulan önemli bir konu savaş tazminatları konusudur. Antlaşma ile itilaf devletleri 1.dünya savaşı nedeni ile istedikleri savaş tazminatlarından vazgeçtiler. Sadece Yunanistan Karaağaç bölgesini geri bırakmıştır.
 • Boğazlar konusu Lozan antlaşmasının önemli konularındandı. Çünkü çok fazla tartışma yaşanmıştır. Sonuçta savaş gemileri ve askeri amaçlı uçaklar barış döneminde boğazlardan serbestçe geçmesine karar verildi.
 • Lozan antlaşmasında yabancı okullar konusunda Türkiye’nin kendi içinde alacağı kararların kabul görmesi için anlaşıldı.
 • Lozan antlaşması ile patrikhaneler siyasi yetkileri sonlandırılacak ve İstanbul’da kalacakları kararlaştırıldı.
 • Günümüz koşullarında halen maddeleri çokça tartışma konusu olan Lozan antlaşmasının önemi maddelerin her birinin uzun süreli yaptırımlarla gizlenme noktası olmasındandır.

Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor Yorumları

şifre Kırmızı sayıyı girin

28 Yorum Yapılmış "Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor"
İyi İdare Eder Yine Ama Hiç İşime Yaramadı
Anonim . 2018-03-15 / 4,5
CEVAP YAZ
Nerede Okuyorsunuz Lozan Antlaşmasının Biteceğini. Kadir Mırısoğlu Dinleyip Gelip Böyle Saçma Başlıklar Açmayın Gidin Gerçek Kaynaklardan Okuyun.
Yazar . 2016-08-25 / 4,5
CEVAP YAZ
Arkadaşlar Oturunda Murat Bardakçının Lozan İle İlgili Yazılarını Okuyun,adam Hiç Olmazsa Okumuş Siz Hiç Okumadan Ahkam Kesiyorsunuz Burada Boş Boş Konuşuyorsunuz Amacınız Cumhuriyetin Kurucularını Yıpratmak Başka Bir Şey Değil,atatürk Ve Silah Arkadaşları Olması İdi Biriniz Adı Yuri Birinizin Alexsandır Biriniz Pedro Olurdunuz
Anadolu . 2016-05-16 / 4,5
CEVAP YAZ
Arkadaşlar Bitmesi Bize Yaradığı Gibi Birazda Yaramıyo Boğaz Hakimiyeti Elimizden Alınıcak
Yumuşak . 2016-05-04 / 4,5
CEVAP YAZ
Bitsende İşşallah Güç Gösterisi Bizde
Abuzer . 2016-03-01 / 4,5
CEVAP YAZ
Bi Dünya Zır Cahil Ülkeden Bi Haber Ülkesinde Ne Çıkıyor Ne Çıkmıyor Bilmeden Yorum Yapmış.türkiye Madenler Haritası Var Açın Bakın Cahiller Nerden Ne Maden Çıkıyor Petrol Dahil.
Serseri Ben . 2016-02-26 / 4,5
CEVAP YAZ
Türkiye Cumhuriyeti, Emaneten Kurulduğu İçin, Ne Zaman Biteceğine, Kurulmasına İzin Verenlerin Karar Vermesi Lazım Gelmez Mi. Gökten Ne Yağdı Da Yer Kabul Etmedi. Allahım Sen Aklıma Mukayyet Ol.
Yusuf Kartal . 2016-02-24 / 4,5
CEVAP YAZ
Lozan Antlaşmasının Bir Sonu Yok,kanla Yazılan Bir Antlaşma Ançak Kanla Bozulacağını Herkezin Bilmesi Lazım Gelir.
Erol Bu Konuda Hassaz . 2016-02-13 / 4,5
CEVAP YAZ
O Zamanlar O Kadar Fedakarlık Yapıp Bu Ulkeyi Kurtaranlar Kendilerini Masada Satmazlar Gizli Bir Maddesi Oldugunuda Düsünmüyorum Herseye Akıl Yetiren Atatürk Ve Arkadaşları Bununda En İyisini Dusunup Oyle Anlaşma Sanglandına İnanıyorum
Emrah . 2016-01-28 / 4,5
CEVAP YAZ
Madenlerimizi İşleyemiyoruz Petrol Çıkartamıyor Hatta Arayamıyoruz Bağırsan Duyulacak Adalar Yunanın Elinde Geriye Alamıyoruz Boğazlar Ayrı Bir Dert Daha Hangi Derdimizden Bahsedelim Bilmem Allah Yardımcımız Olsun
Mustafa Şahin . 2016-01-28 / 4,5
CEVAP YAZ
1. Si Olarak Lozan Süreli Bir Antlaşma Değildir 2. Si Olarak Maden Yada Petrol Olarak Herhangi Bir Gizli Antlaşma Yok Kullanamicağımıza İşleyemiceğimize Karşı. 3. Sü Boğaz Maddeleri Montrö Boğazlar Sözleşmesi Sayesinde İptal Olmuştur Lozanda. 4. Sü Sevr İmzalandı Fakat Yürürlüğe Konulamadı Meclis Var Olmadığı İçin Vede Kurtuluş Savaşı Kazanıldığından. Vahdettinin Heyeti Porsalen Fabrikasında İmzalamıştır.
Ataberk Soyadılazımdeğil . 2015-12-29 / 4,5
CEVAP YAZ
Lozan Antlaşmasının Süresi Yok
Hasan Hüseyin Kepenek. . 2015-12-09 / 4,5
CEVAP YAZ
Bu Toprakların Bir Evladı Olarak Boğazlarla İlgili Maddeleri Okudum Ve Anlamaya Çalıştım Her Okuduğum Madde Yüreğime Bir Yumruk Gibi Oturdu.zaman Şarlar Bizim İçin Ne İse Masanın Karşısındakıler İçin De Hemen Hemen Aynıydı Savaşta Kazanıp Masada Kaypetmek Demek Bu Olsa Gerek Kapitülasyonların Sade Adı Değişmiş Ikı Girişli Evin Var Yabancıların Hergün Evinin Ortasından Gerile Gerile Geçmesi Ne Kadar Acıysa Boğazlarla İlgili Maddeler Okadar Acı Ve Bu Ev Hepizin Arkadalar
Ahmet Güler . 2015-12-08 / 4,5
CEVAP YAZ
Süleyman Yılmaz Bence De Öyle Kafa Karışıyo
Sema Soyak . 2015-11-30 / 4,5
CEVAP YAZ
Lozanla İlgili Bendede Bir Şüphe Doğdu Acaba Tarihçiler Yada Devlet Türk Tarih Kurumu Mesela Maddeleri Gizlisiyle Saklısıyla Aynen Yayınlayamazmı Eğer Yayınlayamazsa Bu Tür Söylentiler Ve Kafa Karıştırmalar Sürer Gider.
Süleyman Yılmaz . 2015-11-03 / 4,5
CEVAP YAZ
Lozan Barış Antlaşmasının Gizli Bir Dosyası Maddesi Yoktur Fransız Kaynaklarında Da Orijanalide Türkçe Orijanilde Böyle Der.bitimi Süresi Yoktur Bu Antlaşma İle Türkiye Cumhuriyeti Devleti Tüm Dünyaca Kabul Edilmiştir .aksini Söyleyenler Osmanlılının Yaptığı Serv Anlaşmasında Kalmış Ve Serv Anlaşmasının Yürürlüğe Koymak İsteyen Vatan Hainleridir
Ata . 2015-10-30 / 4,5
CEVAP YAZ
Lozan Antlaşmasının Hangi Maddesi Gizli Arkadaşlar Merak Ediyorum.hangi Maddesinde Kaynaklarınızı Kullanamazsınız Diye Yazıyor ? Ülke Olarak Varlığımızı Kabul Ettirdiğimiz Ve Savaş Suçlusu Olmadığımızı Onaylattığımız Bir Antlaşma.tüm Müttefik Ve İttifak Ülkelerinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti Ni Kabul Ettiği Bir Anlaşmadır
Ali . 2015-10-29 / 4,5
CEVAP YAZ
Lozan Anlaşmasının Gizlisi Olmaz.maddeleri Açıktır.lozan Anlaşması İle Türk Devleti Kurulmuştur.gizli Anlaşmadan Bahsedenler Ülkemizin Kaderini Kötüye Sürüklemeye Çalışmaktadırlar.
Alaaindd . 2015-10-04 / 4,5
CEVAP YAZ
Lozan Antlaşması Bir Devletin Kuruluş Ve Barış Antlaşmasıdır. Bu Nedenle Bitiş Süresi Diye Bir Şey Olamaz. Hong Kong Bir Sömürge Devlet İdi. Sömürgeci İse İngiltere. Dolayısı İle Sömürme Süresi Konulması Normaldir. Türkiye Cumhuriyetini Hong Kong İle Kıyaslayanlar Acaba Sömürge Olsaydık Daha İyiydi Mi Demek İsterler?
Mehmet . 2015-09-10 / 4,5
CEVAP YAZ
Dedelerin Gelseydi Diyen Arkadaş, Dedelerimiz Çanakkale De Kalmış, Gidecek Adam Olmayınca Mecburen Mason İsmet Gitmiş Ne Yapalım
Lozana . 2015-07-26 / 4,5
CEVAP YAZ
Hezımet Dıyen Arkadas Dedelerın Gelseydıde O Devletlerle Uzlassaydı Ozaman .nankor Olmayalım Onca Yapılan Selere
Lozan . 2015-03-17 / 4,5
CEVAP YAZ
Lozan Bizim İçin Hezimettir Misakı Milliden Asla Ve Asla Taviz Verilmemeliydi(ege Adaları,musul,kerkük Üstündeki Haklarımızdan Feragat Etmememiz Lazımdı)
... . 2015-01-19 / 4,5
CEVAP YAZ
Diğer Antlaşmalar Gibi Lozan Anlaşmsının Bi Başlangıç Tarihi Vardır, Fakat Geçerlilik Süresi Taraflara Bağlıdır. Taraflardan Birininin Ve Birlerinin, Şu Veva Bu Sebebten Antlaşmayı Fiilen Feshetmesine Kadar Geçerlidir. Geçerlilik Süresi Konusunda Alenii Bir Madde Olmadığı Gibi Gizli Maddeside Yoktur. İtiraz Ve İhlah Tarihi Konjoncturel Şartlara Bağlıdır. Diğer Tarafların Aklını Erdirmek İçin Elinde Yeterli Silah Olan Her Zorba Anlaşmayı Her An İlal Edebilir Ve Bu Akibete Uğrayan Ne İlk Anltlaşma, Ne De Son Antlaşma Olur...
Lokman Ateş . 2014-11-17 / 4,5
CEVAP YAZ
Lozan Antlaşmasını İmzalayan İnönünün Bitişine Net Bir Tarih Yazmaması Nasıl Bir Hata Deyilmi Ama Bence 99. Yılında Bitmiş Sayılır Hong Kong Gibi.
Yusuf Kılınç . 2014-11-04 / 4,5
CEVAP YAZ
Lozan Antlaşması Sona Ermiştir Ama Bunu Kabullenemeyen Devletler Ülkemizin Yapacağı Atılımları Engellemek İçin Taşeron Güçlerini Fiili Olarak Kullanmaktadırlar.bir Ve Beraber Olursak Yapabilecekleri Hiç Bir Şey Yoktur.bugünün Anısına Diyorum Ki:yaşasın Cumhuriyet,yaşasın Türk Milleti...ne Mutlu Türküm Diyene...
Cumhuriyet Neferi... . 2014-10-29 / 4,5
CEVAP YAZ
Ne Zaman Bitiyor Onu Anlamadım Hangi Tarihte
Mahsum Okay . 2014-09-03 / 4,5
CEVAP YAZ
Ne Zaman Kendi Petrolümüzü Cıkartmaya Başlarız O Zaman Ekonomisi Yüksek Bi Ülke Haline Geliriz
Mahmut . 2014-04-15 / 4,5
CEVAP YAZ
Ne Zaman Güçlenir Ekonomik Özgürlüğümüzü Kazanırsak O Zaman Biter
Mesut Atar . 2014-03-15 / 4,5
CEVAP YAZ
Lozan Antlaşması Gizlenen Maddeleri
Lozan Antlaşması Gizlenen Maddeleri
Lozan antlaşması gizlenen maddeleri: 2023'de sona erecek olan Lozan antlaşması'nın gizli maddeleri var mı? 24 temmuz 1923'te imzalan lozan antlaşması, uzun yıllar boyunca tartışmalara neden olmuştur. Bir kesim Lozan antlaşmasını zafer olarak görürken...
Lozan Antlaşması 2023
Lozan Antlaşması 2023
Lozan antlaşması 2023: yılında biteceğine dair söylentiler bulunmaktadır. Lozan antlaşması uluslararası bir barış metnidir. Birden fazla tarafı bağlayan lozan barış antlaşmasının 2023 yılında biteceği söylentileri vardır. Fakat Lozan antlaşmasının ta...
Lozan Antlaşmasının Sonuçları
Lozan Antlaşmasının Sonuçları
Lozan Antlaşmasının Sonuçları; Lozan Antlaşması, 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre'nin Lozan şehrinde Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileri ve İngiltere, İtalya, Fransa, Yunanistan, Japonya, Bulgaristan, Romanya, Portekiz, S.S.C.B, Belçika ve Yugo...
Lozan Antlaşması Şartları
Lozan Antlaşması Şartları
Lozan Antlaşması Şartları, 23 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre'nin Lozan kentinde TBMM temsilcileriyle Birleşik Krallık, Yunanistan, Yugoslavya, Portekiz, Belçika, Bulgaristan, Romanya, Fransa, İtalya ve Japonya temsilcileri tarafından imzalanan barış a...
Lozan Antlaşması Tarihi
Lozan Antlaşması Tarihi
Lozan antlaşması tarihi açıdan Türkiye'nin kaderinin belirlendiği ve yeni Türk devletinin resmen uluslararası alanda tanındığı belge olarak ifade edilir. Kurtuluş Savaşı'nda alınan başarılar sayesinde Anadolu'nun dört bir tarafı işgal güçlerinden tem...
Lozan Antlaşması Süresi
Lozan Antlaşması Süresi
Lozan Antlaşması Süresi, TBMM temsilcileri ve Birleşik krallık, Fransa, Belçika, İtalya, Romanya, Yugoslavya, Yunanistan, Japonya Sscb ve Portekiz temsilcileri arasında yapılan, 20 Kasım 1922'de başlayıp, 24 Temmuz 1923 tarihinde sonuçlanan Lozan bar...
Lozan Antlaşması Sonuçları
Lozan Antlaşması Sonuçları
Lozan Barış Antlaşması (24 Temmuz 1923) Lozan Barış Antlaşması’nın sonuçları ile Lozan Barış Antlaşması sonucunda, lehimize ve aleyhimize çözüme kavuşturulan konular hakkında bilgiler. Lozan Barış Antlaşması sonucunda lehimize çözümlenen konula...
Lozan Antlaşması Maddeleri
Lozan Antlaşması Maddeleri
Lozan antlaşması maddeleri, Türkiye Cumhuriyetinin aleyhine ve lehine hükümler içermektedir. 24 Temmuz 1923'te İsviçre'de Lozan şehrinde Fransa, Japonya, Romanya, İtalya, Birleşik Krallık, Yunanistan, Yugoslavya, Bulgaristan, Belçika, Portekiz temsil...
Lozan Antlaşması Önemi
Lozan Antlaşması Önemi
Lozan antlaşmasının önemi, 1.Dünya savaşının bitmesinden sonra galip çıkan Avrupalı devletler ile yüzyıllardır var olan hukuk, uyuşmazlıklar ve bazı önemli siyasi sorunların sona erdirilmesinden kaynaklanmaktadır. İsviçre’nin Lozan kentinde 20 Kasım...
Lozan Barış Antlaşması
Lozan Barış Antlaşması
Lozan Barış Antlaşması, 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileri ve İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika, S.S.C.B ve Yugoslavya temsilcileri ar...
Lozan Antlaşması
Lozan Antlaşması
Lozan Antlaşması, 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lausanne (Lozan) şehrinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileriyle İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika, S.S.C.B ve Yugoslavya temsilcileri...
Lozan Antlaşması Gizlenen Maddeleri
Lozan Antlaşması Gizlenen Maddeleri
Lozan antlaşması gizlenen maddeleri: 2023'de sona erecek olan Lozan antlaşması'nın gizli maddeleri var mı? 24 temmuz 1923'te imzalan lozan antlaşması, uzun yıllar boyunca tartışmalara neden olmuştur. Bir kesim Lozan antlaşmasını zafer olarak görürken...
Lozan Antlaşması 2023
Lozan Antlaşması 2023
Lozan antlaşması 2023: yılında biteceğine dair söylentiler bulunmaktadır. Lozan antlaşması uluslararası bir barış metnidir. Birden fazla tarafı bağlayan lozan barış antlaşmasının 2023 yılında biteceği söylentileri vardır. Fakat Lozan antlaşmasının ta...

 

Lozan Antlaşmasının Sonuçları
Lozan Antlaşması Şartları
Lozan Antlaşması Tarihi
Lozan Antlaşması Gizlenen Maddeleri
Lozan Antlaşması 2023
Lozan Antlaşması Süresi
Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor
Lozan Antlaşması Sonuçları
Lozan Antlaşması Maddeleri
Lozan Antlaşması Önemi
Lozan Barış Antlaşması
Lozan Antlaşması
Popüler İçerik
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları Sosyal Medya
Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor
Lozan Antlaşması Sonuçları
Lozan Antlaşması Maddeleri
Lozan Antlaşması Önemi
Lozan Barış Antlaşması
2023 De Lozan Antlaşması
Kaç Yıl Daha Beklemek Gerek
Gizlilik İlkeleri
Güvenlik İlkeleri
Lozan Antlaşması Forumları
Bizimle İletişime Geçin
Site Haritası
Facebook
Twitter
Google+
Pinterest
Instagram
Son Forum Konuları
2023 De Lozan Antlaşması
Kaç Yıl Daha Beklemek Gerek
Yardım Sayfaları
Gizlilik İlkeleri
Güvenlik İlkeleri
Lozan Antlaşması Forumları
Bizimle İletişime Geçin
Site Haritası
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Google+
Pinterest
Instagram
Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2018