Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor

Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor

Lozan antlaşması ne zaman bitiyor sorusu son dönemlerde cevabı merak edilen bir soru. Bu durumun nedeni Lozan antlaşmasının imzalandığı tarihte antlaşmaya belirli bir zamana kadar geçerlilik süresinin olduğu maddesinin eklenmiş olmasıdır. Söz konusu madde gizli maddeler kapsamında olduğu için fazla bilinmemekteydi. 24 temmuz 1923 tarihinde imzalanan antlaşma İsviç’renin Lozan şehrinde imzalanmıştır.

Bu antlaşmada taraflar;

TBMM temsilcileri ve Birleşik krallık, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Belçika, SSCB, Portekiz ve Yugoslavya temsilcileri arasında imzalanmıştır. Antlaşmanın 100 yıllık bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Yalnız antlaşmanın imzalanmasından bir süre önce TBMM yeni kurulduğu için bu durumu koz olarak kullanmak isteyen itilaf devletleri antlaşmanın görüşülmesi için o sırada henüz varlığı fiilen devam eden İstanbul hükümetini de davet etmişlerdi. İstanbul hükümetinin de Lozan antlaşması için davet edilmesi TBMM’nin tepkisine yol açtı ve saltanat kaldırılarak fiilen devam eden İstanbul hükümeti kaldırılmış oldu. TBMM hükümeti Lozan antlaşması için görüşmelere bu şekilde tek muhatap olarak katılmıştır. TBMM hükümeti bu sırada uluslar arası alanda fazla tanınmıyordu çünkü çok yeni bir hükümetti. Lozan antlaşmasına katılarak Misak-ı Milli’yi gerçekleştirmek isteyen yeni meclis hükümetinin diğer beklentileri;

 • Türkiye’de bir Ermeni devletinin kurulmamasını sağlamak
 • Kapütülasyonları geçersiz kılarak kaldırmak
 • Türkiye ile Yunanistan arasında var olan Batı Trakya, Ege adaları, savaş tazminatı ve nüfus değişimi gibi sorunları çözmek
 • Türkiye ve Avrupa devletleri arasındaki ekonomik, sosyal ve hukuk ile ilgili sorunların çözülmesini sağlamak

Bu amaçlar doğrultusunda Lozan antlaşması görüşmelerine katılan TBMM hükümeti istekler karşılanmazsa antlaşmaktan vaz geçerek dönme kararı almıştır. 20 Kasım 1922 tarihinde başlayan Lozan antlaşması görüşmeleri antlaşmanın İsmet inönü tarafından imzalandığı 4 temmuz 1923 tarihinde sonlanmıştır.

Lozan antlaşmasının sonuçları :

 • Türkiye ile Suriye arasındaki sınır, Fransızlar ile imzalanan Ankara antlaşmasına göre düzenlenmiştir.
 • Türkiye ve Irak sınırı, Musul konusunda bir sonuca varılamadığı için sorun Lozan antlaşmasından daha sonra Türkiye hükümeti ile ingilizler arasındaki antlaşma ile çözüme kavuşacaktır.
 • Azınlıklar ile ilgili olarak müslüman olmayanların belirlenmiştir.
 • Lozan antlaşmasında Ege’de bulunan adalardan Gökçeada ve Bozcada dışında kalanlar Yunanistan’a bırakılmıştır.
 • Lozan antlaşması ile kapütülasyonlar tamamiyle kaldırılmıştır.
 • Lozan antlaşması ile çözüme kavuşturulan önemli bir konu savaş tazminatları konusudur. Antlaşma ile itilaf devletleri 1.dünya savaşı nedeni ile istedikleri savaş tazminatlarından vazgeçtiler. Sadece Yunanistan Karaağaç bölgesini geri bırakmıştır.
 • Boğazlar konusu Lozan antlaşmasının önemli konularındandı. Çünkü çok fazla tartışma yaşanmıştır. Sonuçta savaş gemileri ve askeri amaçlı uçaklar barış döneminde boğazlardan serbestçe geçmesine karar verildi.
 • Lozan antlaşmasında yabancı okullar konusunda Türkiye’nin kendi içinde alacağı kararların kabul görmesi için anlaşıldı.
 • Lozan antlaşması ile patrikhaneler siyasi yetkileri sonlandırılacak ve İstanbul’da kalacakları kararlaştırıldı.
 • Günümüz koşullarında halen maddeleri çokça tartışma konusu olan Lozan antlaşmasının önemi maddelerin her birinin uzun süreli yaptırımlarla gizlenme noktası olmasındandır.
Son Güncelleme : 07.12.2018 03:38:59
Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor Yorumları

şifre Kırmızı sayı

29 Yorum Yapılmış "Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor"
o zamanlar o kadar fedakarlık yapıp bu ulkeyi kurtaranlar kendilerini masada satmazlar gizli bir maddesi oldugunuda düsünmüyorum herseye akıl yetiren atatürk ve arkadaşları bununda en iyisini dusunup oyle anlaşma sanglandına inanıyorum
Emrah . 28.01.2016
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
LOZAN ANTLAŞMASINI İMZALAYAN İNÖNÜNÜN BİTİŞİNE NET BİR TARİH YAZMAMASI NASIL BİR HATA DEYİLMİ AMA BENCE 99. YILINDA BİTMİŞ SAYILIR HONG KONG GİBİ.
Yusuf Kılınç . 04.11.2014
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Lozan Antlaşması isminde site yapacaksın.Anlaşmanın Orjinal metni sitede yayınlanmayacak. Sizin yorumlarınızı zaten 1 asırdır dinliyoruz.Kardeşim nerde orjinal metin hadi yayınlayın Merak edenlerin zekası en az sizin kadar vardır kendi yorumunun yapar...Hadi kem küm etmeyin.
Mehmet Baltacı . 08.01.2019 14:09:31
CEVAP YAZ
iyi idare eder yine ama hiç işime yaramadı
Anonim . 15.03.2018
CEVAP YAZ
nerede okuyorsunuz lozan antlaşmasının biteceğini. Kadir Mırısoğlu dinleyip gelip böyle saçma başlıklar açmayın gidin gerçek kaynaklardan okuyun.
Yazar . 25.08.2016
CEVAP YAZ
arkadaşlar oturunda Murat BARDAKÇInın lozan ile ilgili yazılarını okuyun,adam hiç olmazsa okumuş siz hiç okumadan ahkam kesiyorsunuz burada boş boş konuşuyorsunuz amacınız cumhuriyetin kurucularını yıpratmak başka bir şey değil,atatürk ve silah arkadaşları olması idi biriniz adı yuri birinizin alexsandır biriniz pedro olurdunuz
Anadolu . 16.05.2016
CEVAP YAZ
arkadaşlar bitmesi bize yaradığı gibi birazda yaramıyo boğaz hakimiyeti elimizden alınıcak
Yumuşak . 04.05.2016
CEVAP YAZ
bitsende işşallah güç gösterisi bizde
Abuzer . 01.03.2016
CEVAP YAZ
bi dünya zır cahil ülkeden bi haber ülkesinde ne çıkıyor ne çıkmıyor bilmeden yorum yapmış.türkiye madenler haritası var açın bakın cahiller nerden ne maden çıkıyor petrol dahil.
Serseri Ben . 26.02.2016
CEVAP YAZ
Türkiye cumhuriyeti, emaneten kurulduğu için, ne zaman biteceğine, kurulmasına izin verenlerin karar vermesi lazım gelmez mi. GÖKTEN NE YAĞDI DA YER KABUL ETMEDİ. ALLAHIM SEN AKLIMA MUKAYYET OL.
Yusuf Kartal . 24.02.2016
CEVAP YAZ
Lozan antlaşmasının bir sonu yok,kanla yazılan bir antlaşma ançak kanla bozulacağını herkezin bilmesi lazım gelir.
Erol Bu Konuda Hassaz . 13.02.2016
CEVAP YAZ
madenlerimizi işleyemiyoruz petrol çıkartamıyor hatta arayamıyoruz bağırsan duyulacak adalar yunanın elinde geriye alamıyoruz boğazlar ayrı bir dert daha hangi derdimizden bahsedelim bilmem Allah yardımcımız olsun
Mustafa Şahin . 28.01.2016
CEVAP YAZ
1. si olarak lozan süreli bir antlaşma değildir 2. si olarak maden yada petrol olarak herhangi bir gizli antlaşma yok kullanamicağımıza işleyemiceğimize karşı. 3. sü Boğaz maddeleri montrö boğazlar sözleşmesi sayesinde iptal olmuştur lozanda. 4. sü Sevr imzalandı fakat yürürlüğe konulamadı meclis var olmadığı için vede kurtuluş savaşı kazanıldığından. Vahdettinin heyeti porsalen fabrikasında imzalamıştır.
Ataberk Soyadılazımdeğil . 29.12.2015
CEVAP YAZ
LOZAN ANTLAŞMASININ SÜRESİ YOK
Hasan Hüseyin Kepenek. . 09.12.2015
CEVAP YAZ
BU TOPRAKLARIN BİR EVLADI OLARAK BOĞAZLARLA İLGİLİ MADDELERİ OKUDUM VE ANLAMAYA ÇALIŞTIM HER OKUDUĞUM MADDE YÜREĞİME BİR YUMRUK GİBİ OTURDU.ZAMAN ŞARLAR BİZİM İÇİN NE İSE MASANIN KARŞISINDAKILER İÇİN DE HEMEN HEMEN AYNIYDI SAVAŞTA KAZANIP MASADA KAYPETMEK DEMEK BU OLSA GEREK KAPİTÜLASYONLARIN SADE ADI DEĞİŞMİŞ IKI GİRİŞLİ EVİN VAR YABANCILARIN HERGÜN EVİNİN ORTASINDAN GERİLE GERİLE GEÇMESİ NE KADAR ACIYSA BOĞAZLARLA İLGİLİ MADDELER OKADAR ACI VE BU EV HEPİZİN ARKADALAR
Ahmet Güler . 08.12.2015
CEVAP YAZ
Süleyman yılmaz bence de öyle kafa karışıyo
Sema Soyak . 30.11.2015
CEVAP YAZ
LOZANLA İLGİLİ BENDEDE BİR ŞÜPHE DOĞDU ACABA TARİHÇİLER YADA DEVLET TÜRK TARİH KURUMU MESELA MADDELERİ GİZLİSİYLE SAKLISIYLA AYNEN YAYINLAYAMAZMI EĞER YAYINLAYAMAZSA BU TÜR SÖYLENTİLER VE KAFA KARIŞTIRMALAR SÜRER GİDER.
Süleyman Yılmaz . 03.11.2015
CEVAP YAZ
lozan barış antlaşmasının gizli bir dosyası maddesi yoktur Fransız kaynaklarında da orijanalide Türkçe orijanilde böyle der.Bitimi süresi yoktur bu antlaşma ile TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ tüm dünyaca kabul edilmiştir .aksini söyleyenler Osmanlılının yaptığı SERV anlaşmasında kalmış ve SERV anlaşmasının yürürlüğe koymak isteyen VATAN HAİNLERİDİR
Ata . 30.10.2015
CEVAP YAZ
Lozan Antlaşmasının hangi maddesi gizli arkadaşlar merak ediyorum.Hangi maddesinde kaynaklarınızı kullanamazsınız diye yazıyor ? Ülke olarak varlığımızı kabul ettirdiğimiz ve savaş suçlusu olmadığımızı onaylattığımız bir antlaşma.Tüm müttefik ve ittifak ülkelerinin TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ ni kabul ettiği bir anlaşmadır
Ali . 29.10.2015
CEVAP YAZ
Lozan anlaşmasının gizlisi olmaz.Maddeleri açıktır.Lozan anlaşması ile Türk devleti kurulmuştur.Gizli anlaşmadan bahsedenler ülkemizin kaderini kötüye sürüklemeye çalışmaktadırlar.
Alaaindd . 04.10.2015
CEVAP YAZ
Lozan Antlaşması bir devletin kuruluş ve barış antlaşmasıdır. Bu nedenle bitiş süresi diye bir şey olamaz. Hong Kong bir sömürge devlet idi. Sömürgeci ise İngiltere. Dolayısı ile sömürme süresi konulması normaldir. Türkiye Cumhuriyetini Hong Kong ile kıyaslayanlar acaba sömürge olsaydık daha iyiydi mi demek isterler?
Mehmet . 10.09.2015
CEVAP YAZ
dedelerin gelseydi diyen arkadaş, dedelerimiz çanakkale de kalmış, gidecek adam olmayınca mecburen mason ismet gitmiş ne yapalım
Lozana . 26.07.2015
CEVAP YAZ
hezımet dıyen arkadas dedelerın gelseydıde o devletlerle uzlassaydı ozaman .nankor olmayalım onca yapılan selere
Lozan . 17.03.2015
CEVAP YAZ
Lozan bizim için hezimettir misakı milliden asla ve asla taviz verilmemeliydi(Ege Adaları,Musul,Kerkük üstündeki haklarımızdan feragat etmememiz lazımdı)
... . 19.01.2015
CEVAP YAZ
Diğer antlaşmalar gibi Lozan anlaşmsının bi başlangıç tarihi vardır, fakat geçerlilik süresi taraflara bağlıdır. Taraflardan birininin ve birlerinin, şu veva bu sebebten antlaşmayı fiilen feshetmesine kadar geçerlidir. Geçerlilik süresi konusunda alenii bir madde olmadığı gibi gizli maddeside yoktur. İtiraz ve ihlah tarihi konjoncturel şartlara bağlıdır. Diğer tarafların aklını erdirmek için elinde yeterli silah olan her zorba anlaşmayı her an ilal edebilir ve bu akibete uğrayan ne ilk anltlaşma, ne de son antlaşma olur...
Lokman Ateş . 17.11.2014
CEVAP YAZ
Lozan antlaşması sona ermiştir ama bunu kabullenemeyen devletler Ülkemizin yapacağı atılımları engellemek için taşeron güçlerini fiili olarak kullanmaktadırlar.Bir ve beraber olursak yapabilecekleri hiç bir şey yoktur.Bugünün anısına diyorum ki:Yaşasın Cumhuriyet,Yaşasın Türk Milleti...Ne Mutlu Türküm Diyene...
Cumhuriyet Neferi... . 29.10.2014
CEVAP YAZ
ne zaman bitiyor onu anlamadım hangi tarihte
Mahsum Okay . 03.09.2014
CEVAP YAZ
ne zaman kendi petrolümüzü cıkartmaya başlarız o zaman ekonomisi yüksek bi ülke haline geliriz
Mahmut . 15.04.2014
CEVAP YAZ
ne zaman güçlenir ekonomik özgürlüğümüzü kazanırsak o zaman biter
Mesut Atar . 15.03.2014
CEVAP YAZ
Lozan Antlaşmasının Sonuçları
Lozan Antlaşmasının Sonuçları
Lozan Antlaşmasının Sonuçları; Lozan Antlaşması, 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre'nin Lozan şehrinde Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileri ve İngiltere, İtalya, Fransa, Yunanistan, Japonya, Bulgaristan, Romanya, Portekiz, S.S.C.B, Belçika ve Yugo...
Lozan Antlaşması Şartları
Lozan Antlaşması Şartları
Lozan Antlaşması Şartları, 23 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre'nin Lozan kentinde TBMM temsilcileriyle Birleşik Krallık, Yunanistan, Yugoslavya, Portekiz, Belçika, Bulgaristan, Romanya, Fransa, İtalya ve Japonya temsilcileri tarafından imzalanan barış a...
Lozan Antlaşması Tarihi
Lozan Antlaşması Tarihi
Lozan antlaşması tarihi açıdan Türkiye'nin kaderinin belirlendiği ve yeni Türk devletinin resmen uluslararası alanda tanındığı belge olarak ifade edilir. Kurtuluş Savaşı'nda alınan başarılar sayesinde Anadolu'nun dört bir tarafı işgal güçlerinden tem...
Lozan Antlaşması Gizlenen Maddeleri
Lozan Antlaşması Gizlenen Maddeleri
Lozan antlaşması gizlenen maddeleri: 2023'de sona erecek olan Lozan antlaşması'nın gizli maddeleri var mı? 24 temmuz 1923'te imzalan lozan antlaşması, uzun yıllar boyunca tartışmalara neden olmuştur. Bir kesim Lozan antlaşmasını zafer olarak görürken...
Lozan Antlaşması 2023
Lozan Antlaşması 2023
Lozan antlaşması 2023: yılında biteceğine dair söylentiler bulunmaktadır. Lozan antlaşması uluslararası bir barış metnidir. Birden fazla tarafı bağlayan lozan barış antlaşmasının 2023 yılında biteceği söylentileri vardır. Fakat Lozan antlaşmasının ta...
Lozan Antlaşması Süresi
Lozan Antlaşması Süresi
Lozan Antlaşması Süresi, TBMM temsilcileri ve Birleşik krallık, Fransa, Belçika, İtalya, Romanya, Yugoslavya, Yunanistan, Japonya Sscb ve Portekiz temsilcileri arasında yapılan, 20 Kasım 1922'de başlayıp, 24 Temmuz 1923 tarihinde sonuçlanan Lozan bar...
Lozan Antlaşması Sonuçları
Lozan Antlaşması Sonuçları
Lozan Barış Antlaşması (24 Temmuz 1923) Lozan Barış Antlaşması’nın sonuçları ile Lozan Barış Antlaşması sonucunda, lehimize ve aleyhimize çözüme kavuşturulan konular hakkında bilgiler. Lozan Barış Antlaşması sonucunda lehimize çözümlenen konula...
Lozan Antlaşması Maddeleri
Lozan Antlaşması Maddeleri
Lozan antlaşması maddeleri, Türkiye Cumhuriyetinin aleyhine ve lehine hükümler içermektedir. 24 Temmuz 1923'te İsviçre'de Lozan şehrinde Fransa, Japonya, Romanya, İtalya, Birleşik Krallık, Yunanistan, Yugoslavya, Bulgaristan, Belçika, Portekiz temsil...
Lozan Antlaşması Önemi
Lozan Antlaşması Önemi
Lozan antlaşmasının önemi, 1.Dünya savaşının bitmesinden sonra galip çıkan Avrupalı devletler ile yüzyıllardır var olan hukuk, uyuşmazlıklar ve bazı önemli siyasi sorunların sona erdirilmesinden kaynaklanmaktadır. İsviçre’nin Lozan kentinde 20 Kasım...
Lozan Barış Antlaşması
Lozan Barış Antlaşması
Lozan Barış Antlaşması, 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileri ve İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika, S.S.C.B ve Yugoslavya temsilcileri ar...
Lozan Antlaşması
Lozan Antlaşması
Lozan Antlaşması, 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lausanne (Lozan) şehrinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileriyle İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika, S.S.C.B ve Yugoslavya temsilcileri...

 

Lozan Antlaşmasının Sonuçları
Lozan Antlaşması Şartları
Lozan Antlaşması Tarihi
Lozan Antlaşması Gizlenen Maddeleri
Lozan Antlaşması 2023
Lozan Antlaşması Süresi
Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor
Lozan Antlaşması Sonuçları
Lozan Antlaşması Maddeleri
Lozan Antlaşması Önemi
Lozan Barış Antlaşması
Lozan Antlaşması
Popüler İçerik
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor
Lozan Antlaşması Sonuçları
Lozan Antlaşması Maddeleri
Lozan Antlaşması Önemi
Lozan Barış Antlaşması
2023 De Lozan Antlaşması
Kaç Yıl Daha Beklemek Gerek
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
2023 De Lozan Antlaşması
Kaç Yıl Daha Beklemek Gerek
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2019