lozanantlasmasi.com
Lozan Antlaşması

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarLozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor

Lozan antlaşması ne zaman bitiyor sorusu son dönemlerde cevabı merak edilen bir soru. Bu durumun nedeni Lozan antlaşmasının imzalandığı tarihte antlaşmaya belirli bir zamana kadar geçerlilik süresinin olduğu maddesinin eklenmiş olmasıdır. Söz konusu madde gizli maddeler kapsamında olduğu için fazla bilinmemekteydi. 24 temmuz 1923 tarihinde imzalanan antlaşma İsviç’renin Lozan şehrinde imzalanmıştır.  

Bu antlaşmada taraflar;

TBMM temsilcileri ve Birleşik krallık, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Belçika, SSCB, Portekiz ve Yugoslavya temsilcileri arasında imzalanmıştır. Antlaşmanın 100 yıllık bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Yalnız antlaşmanın imzalanmasından bir süre önce TBMM yeni kurulduğu için bu durumu koz olarak kullanmak isteyen itilaf devletleri antlaşmanın görüşülmesi için o sırada henüz varlığı  fiilen devam eden İstanbul hükümetini de davet etmişlerdi.  İstanbul hükümetinin de Lozan antlaşması için davet edilmesi TBMM’nin tepkisine yol açtı ve saltanat kaldırılarak fiilen devam eden İstanbul hükümeti kaldırılmış oldu. TBMM hükümeti Lozan antlaşması için görüşmelere bu şekilde tek muhatap olarak katılmıştır. TBMM hükümeti bu sırada uluslar arası alanda fazla tanınmıyordu çünkü çok yeni bir hükümetti. Lozan antlaşmasına katılarak Misak-ı Milli’yi gerçekleştirmek isteyen yeni meclis hükümetinin diğer beklentileri;

 • Türkiye’de bir Ermeni devletinin kurulmamasını sağlamak
 • Kapütülasyonları geçersiz kılarak kaldırmak
 • Türkiye ile Yunanistan arasında var olan Batı Trakya, Ege adaları, savaş tazminatı ve nüfus değişimi gibi sorunları çözmek
 • Türkiye ve Avrupa devletleri arasındaki ekonomik, sosyal ve hukuk ile ilgili sorunların çözülmesini sağlamak

Bu amaçlar doğrultusunda Lozan antlaşması  görüşmelerine katılan TBMM hükümeti istekler karşılanmazsa antlaşmaktan vaz geçerek dönme kararı almıştır.

Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor

20 Kasım 1922 tarihinde başlayan Lozan antlaşması görüşmeleri antlaşmanın İsmet inönü tarafından imzalandığı 4 temmuz 1923 tarihinde sonlanmıştır.

Lozan antlaşmasının sonuçları :

 • Türkiye ile Suriye arasındaki sınır, Fransızlar ile imzalanan Ankara antlaşmasına göre düzenlenmiştir.
 • Türkiye ve Irak sınırı,  Musul konusunda bir sonuca varılamadığı için sorun Lozan antlaşmasından daha sonra Türkiye hükümeti ile ingilizler arasındaki antlaşma ile çözüme kavuşacaktır.
 • Azınlıklar ile ilgili olarak müslüman olmayanların belirlenmiştir.
 • Lozan antlaşmasında Ege’de bulunan adalardan Gökçeada ve Bozcada dışında kalanlar Yunanistan’a bırakılmıştır.
 • Lozan antlaşması  ile kapütülasyonlar tamamiyle kaldırılmıştır.
 • Lozan antlaşması ile çözüme kavuşturulan önemli bir konu savaş tazminatları konusudur. Antlaşma ile itilaf devletleri 1.dünya savaşı nedeni ile istedikleri savaş tazminatlarından vazgeçtiler. Sadece Yunanistan Karaağaç bölgesini geri bırakmıştır.
 • Boğazlar konusu Lozan antlaşmasının önemli konularındandı. Çünkü çok fazla tartışma yaşanmıştır. Sonuçta savaş gemileri ve askeri amaçlı uçaklar barış döneminde boğazlardan serbestçe geçmesine karar verildi.
 • Lozan antlaşmasında yabancı okullar konusunda Türkiye’nin kendi içinde alacağı kararların kabul görmesi için anlaşıldı.
 • Lozan antlaşması ile patrikhaneler siyasi yetkileri sonlandırılacak ve İstanbul’da kalacakları kararlaştırıldı.
 • Günümüz koşullarında halen maddeleri çokça tartışma konusu olan Lozan antlaşmasının önemi maddelerin her birinin uzun süreli yaptırımlarla gizlenme noktası olmasındandır.

Yayınlanma Tarihi : 11.1.2014 04:41:51

Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor"

anonim

iyi idare eder yine ama hiç işime yaramadı

018-3.-15

Kullanıcı oyu: 4,5

Yazar

nerede okuyorsunuz lozan antlaşmasının biteceğini. Kadir Mırısoğlu dinleyip gelip böyle saçma başlıklar açmayın gidin gerçek kaynaklardan okuyun.

016-8.-25

Kullanıcı oyu: 4,5

anadolu

arkadaşlar oturunda Murat BARDAKÇInın lozan ile ilgili yazılarını okuyun,adam hiç olmazsa okumuş siz hiç okumadan ahkam kesiyorsunuz burada boş boş konuşuyorsunuz amacınız cumhuriyetin kurucularını yıpratmak başka bir şey değil,atatürk ve silah arkadaşları olması idi biriniz adı yuri birinizin alexsandır biriniz pedro olurdunuz

016-5.-16

Kullanıcı oyu: 4,5

yumuşak

arkadaşlar bitmesi bize yaradığı gibi birazda yaramıyo boğaz hakimiyeti elimizden alınıcak

016-5.-04

Kullanıcı oyu: 4,5

abuzer

bitsende işşallah güç gösterisi bizde

016-3.-01

Kullanıcı oyu: 4,5

serseri ben

bi dünya zır cahil ülkeden bi haber ülkesinde ne çıkıyor ne çıkmıyor bilmeden yorum yapmış.türkiye madenler haritası var açın bakın cahiller nerden ne maden çıkıyor petrol dahil.

016-2.-26

Kullanıcı oyu: 4,5

yusuf kartal

Türkiye cumhuriyeti, emaneten kurulduğu için, ne zaman biteceğine, kurulmasına izin verenlerin karar vermesi lazım gelmez mi. GÖKTEN NE YAĞDI DA YER KABUL ETMEDİ. ALLAHIM SEN AKLIMA MUKAYYET OL.

016-2.-24

Kullanıcı oyu: 4,5

erol bu konuda hassaz

Lozan antlaşmasının bir sonu yok,kanla yazılan bir antlaşma ançak kanla bozulacağını herkezin bilmesi lazım gelir.

016-2.-13

Kullanıcı oyu: 4,5

emrah

o zamanlar o kadar fedakarlık yapıp bu ulkeyi kurtaranlar kendilerini masada satmazlar gizli bir maddesi oldugunuda düsünmüyorum herseye akıl yetiren atatürk ve arkadaşları bununda en iyisini dusunup oyle anlaşma sanglandına inanıyorum

016-1.-28

Kullanıcı oyu: 4,5

mustafa şahin

madenlerimizi işleyemiyoruz petrol çıkartamıyor hatta arayamıyoruz bağırsan duyulacak adalar yunanın elinde geriye alamıyoruz boğazlar ayrı bir dert daha hangi derdimizden bahsedelim bilmem Allah yardımcımız olsun

016-1.-28

Kullanıcı oyu: 4,5

Ataberk Soyadılazımdeğil

1. si olarak lozan süreli bir antlaşma değildir
2. si olarak maden yada petrol olarak herhangi bir gizli antlaşma yok kullanamicağımıza işleyemiceğimize karşı.
3. sü Boğaz maddeleri montrö boğazlar sözleşmesi sayesinde iptal olmuştur lozanda.
4. sü Sevr imzalandı fakat yürürlüğe konulamadı meclis var olmadığı için vede kurtuluş savaşı kazanıldığından. Vahdettinin heyeti porsalen fabrikasında imzalamıştır.

2015-12-29

Kullanıcı oyu: 4,5

Hasan Hüseyin KEPENEK.

LOZAN ANTLAŞMASININ SÜRESİ YOK

2015-12-09

Kullanıcı oyu: 4,5

AHMET GÜLER

BU TOPRAKLARIN BİR EVLADI OLARAK BOĞAZLARLA İLGİLİ MADDELERİ OKUDUM VE ANLAMAYA ÇALIŞTIM HER OKUDUĞUM MADDE YÜREĞİME BİR YUMRUK GİBİ OTURDU.ZAMAN ŞARLAR BİZİM İÇİN NE İSE MASANIN KARŞISINDAKILER İÇİN DE HEMEN HEMEN AYNIYDI SAVAŞTA KAZANIP MASADA KAYPETMEK DEMEK BU OLSA GEREK KAPİTÜLASYONLARIN SADE ADI DEĞİŞMİŞ IKI GİRİŞLİ EVİN VAR YABANCILARIN HERGÜN EVİNİN ORTASINDAN GERİLE GERİLE GEÇMESİ NE KADAR ACIYSA BOĞAZLARLA İLGİLİ MADDELER OKADAR ACI VE BU EV HEPİZİN ARKADALAR

2015-12-08

Kullanıcı oyu: 4,5

Sema Soyak

Süleyman yılmaz bence de öyle kafa karışıyo

2015-11-30

Kullanıcı oyu: 4,5

süleyman yılmaz

LOZANLA İLGİLİ BENDEDE BİR ŞÜPHE DOĞDU ACABA TARİHÇİLER YADA DEVLET TÜRK TARİH KURUMU MESELA MADDELERİ GİZLİSİYLE SAKLISIYLA AYNEN YAYINLAYAMAZMI EĞER YAYINLAYAMAZSA BU TÜR SÖYLENTİLER VE KAFA KARIŞTIRMALAR SÜRER GİDER.

2015-11-03

Kullanıcı oyu: 4,5

ata

lozan barış antlaşmasının gizli bir dosyası maddesi yoktur Fransız kaynaklarında da orijanalide Türkçe orijanilde böyle der.Bitimi süresi yoktur bu antlaşma ile TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ tüm dünyaca kabul edilmiştir .aksini söyleyenler Osmanlılının yaptığı SERV anlaşmasında kalmış ve SERV anlaşmasının yürürlüğe koymak isteyen VATAN HAİNLERİDİR

2015-10-30

Kullanıcı oyu: 4,5

ALİ

Lozan Antlaşmasının hangi maddesi gizli arkadaşlar merak ediyorum.Hangi maddesinde kaynaklarınızı kullanamazsınız diye yazıyor ? Ülke olarak varlığımızı kabul ettirdiğimiz ve savaş suçlusu olmadığımızı onaylattığımız bir antlaşma.Tüm müttefik ve ittifak ülkelerinin TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ ni kabul ettiği bir anlaşmadır

2015-10-29

Kullanıcı oyu: 4,5

Alaaindd

Lozan anlaşmasının gizlisi olmaz.Maddeleri açıktır.Lozan anlaşması ile Türk devleti kurulmuştur.Gizli anlaşmadan bahsedenler ülkemizin kaderini kötüye sürüklemeye çalışmaktadırlar.

2015-10-04

Kullanıcı oyu: 4,5

Mehmet

Lozan Antlaşması bir devletin kuruluş ve barış antlaşmasıdır. Bu nedenle bitiş süresi diye bir şey olamaz. Hong Kong bir sömürge devlet idi. Sömürgeci ise İngiltere. Dolayısı ile sömürme süresi konulması normaldir. Türkiye Cumhuriyetini Hong Kong ile kıyaslayanlar acaba sömürge olsaydık daha iyiydi mi demek isterler?

015-9.-10

Kullanıcı oyu: 4,5

lozana

dedelerin gelseydi diyen arkadaş, dedelerimiz çanakkale de kalmış, gidecek adam olmayınca mecburen mason ismet gitmiş ne yapalım

015-7.-26

Kullanıcı oyu: 4,5

lozan

hezımet dıyen arkadas dedelerın gelseydıde o devletlerle uzlassaydı ozaman .nankor olmayalım onca yapılan selere

015-3.-17

Kullanıcı oyu: 4,5

...

Lozan bizim için hezimettir misakı milliden asla ve asla taviz verilmemeliydi(Ege Adaları,Musul,Kerkük üstündeki haklarımızdan feragat etmememiz lazımdı)

015-1.-19

Kullanıcı oyu: 4,5

Lokman Ateş

Diğer antlaşmalar gibi Lozan anlaşmsının bi başlangıç tarihi vardır, fakat geçerlilik süresi taraflara bağlıdır. Taraflardan birininin ve birlerinin, şu veva bu sebebten antlaşmayı fiilen feshetmesine kadar geçerlidir. Geçerlilik süresi konusunda alenii bir madde olmadığı gibi gizli maddeside yoktur. İtiraz ve ihlah tarihi konjoncturel şartlara bağlıdır. Diğer tarafların aklını erdirmek için elinde yeterli silah olan her zorba anlaşmayı her an ilal edebilir ve bu akibete uğrayan ne ilk anltlaşma, ne de son antlaşma olur...

2014-11-17

Kullanıcı oyu: 4,5

yusuf KILINÇ

LOZAN ANTLAŞMASINI İMZALAYAN İNÖNÜNÜN BİTİŞİNE NET BİR TARİH YAZMAMASI NASIL BİR HATA DEYİLMİ AMA BENCE 99. YILINDA BİTMİŞ SAYILIR HONG KONG GİBİ.

2014-11-04

Kullanıcı oyu: 4,5

Cumhuriyet Neferi...

Lozan antlaşması sona ermiştir ama bunu kabullenemeyen devletler Ülkemizin yapacağı atılımları engellemek için taşeron güçlerini fiili olarak kullanmaktadırlar.Bir ve beraber olursak yapabilecekleri hiç bir şey yoktur.Bugünün anısına diyorum ki:Yaşasın Cumhuriyet,Yaşasın Türk Milleti...Ne Mutlu Türküm Diyene...

2014-10-29

Kullanıcı oyu: 4,5

mahsum okay

ne zaman bitiyor onu anlamadım hangi tarihte

014-9.-03

Kullanıcı oyu: 4,5

mahmut

ne zaman kendi petrolümüzü cıkartmaya başlarız o zaman ekonomisi yüksek bi ülke haline geliriz

014-4.-15

Kullanıcı oyu: 4,5

MESUT ATAR

ne zaman güçlenir ekonomik özgürlüğümüzü kazanırsak o zaman biter

014-3.-15

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Lozan Antlaşması Tarihi

Lozan antlaşması tarihi açıdan Türkiye'nin kaderinin belirlendiği ve yeni Türk devletinin resmen uluslararası alanda tanındığı belge olarak ifade edilir. Kurtuluş Savaşı'nda alınan başarılar sayesinde Anadolu'nun dört bir tarafı i...

Lozan Barış Antlaşması

Lozan Barış Antlaşması, 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileri ve İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika, S.S.C.B ve Yugosl...

Lozan Antlaşması Şartları

Lozan Antlaşması Şartları, 23 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre'nin Lozan kentinde TBMM temsilcileriyle Birleşik Krallık, Yunanistan, Yugoslavya, Portekiz, Belçika, Bulgaristan, Romanya, Fransa, İtalya ve Japonya temsilcileri tarafınd...

Lozan Antlaşmasının Sonuçları

Lozan Antlaşmasının Sonuçları; Lozan Antlaşması, 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre'nin Lozan şehrinde Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileri ve İngiltere, İtalya, Fransa, Yunanistan, Japonya, Bulgaristan, Romanya, Portekiz, S.S....

Lozan Antlaşması Gizlenen Maddeleri

Lozan antlaşması gizlenen maddeleri: 2023'de sona erecek olan Lozan antlaşması'nın gizli maddeleri var mı? 24 temmuz 1923'te imzalan lozan antlaşması, uzun yıllar boyunca tartışmalara neden olmuştur. Bir kesim Lozan antlaşmasını z...

Lozan Antlaşması 2023

Lozan antlaşması 2023: yılında biteceğine dair söylentiler bulunmaktadır. Lozan antlaşması uluslararası bir barış metnidir. Birden fazla tarafı bağlayan lozan barış antlaşmasının 2023 yılında biteceği söylentileri vardır. Fakat Lo...

Lozan Antlaşması Süresi

Lozan Antlaşması Süresi, TBMM temsilcileri ve Birleşik krallık, Fransa, Belçika, İtalya, Romanya, Yugoslavya, Yunanistan, Japonya Sscb ve Portekiz temsilcileri arasında yapılan, 20 Kasım 1922'de başlayıp, 24 Temmuz 1923 tarihinde...

Lozan Antlaşması Önemi

Lozan antlaşmasının önemi, 1.Dünya savaşının bitmesinden sonra galip çıkan Avrupalı devletler ile yüzyıllardır var olan hukuk, uyuşmazlıklar ve bazı önemli siyasi sorunların sona erdirilmesinden kaynaklanmaktadır.  İsviçre’nin Loz...

Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor

Lozan antlaşması ne zaman bitiyor sorusu son dönemlerde cevabı merak edilen bir soru. Bu durumun nedeni Lozan antlaşmasının imzalandığı tarihte antlaşmaya belirli bir zamana kadar geçerlilik süresinin olduğu maddesinin eklenmiş ol...

Lozan Antlaşması Sonuçları

Lozan Barış Antlaşması (24 Temmuz 1923) Lozan Barış Antlaşması’nın sonuçları ile Lozan Barış Antlaşması sonucunda, lehimize ve aleyhimize çözüme kavuşturulan konular hakkında bilgiler. Lozan Barış Antlaşması sonucund...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Lozan Antlaşması, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Mart - 2018