lozanantlasmasi.com
Lozan Antlaşması

  Lozan Antlaşması Maddeleri
  Lozan Barış Antlaşması
  Lozan Antlaşması Sonuçları
Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | En Çok Tartışılan Konular | En Çok Okunan Yorumlar


Lozan Antlaşması Sonuçları

Lozan Barış Antlaşması (24 Temmuz 1923)

Lozan Barış Antlaşması’nın sonuçları ile Lozan Barış Antlaşması sonucunda, lehimize ve aleyhimize çözüme kavuşturulan konular hakkında bilgiler.

Lozan Barış Antlaşması sonucunda lehimize çözümlenen konular

- Kapitülasyonlar: Her türlü kapitülasyonlar kaldırılmış böylece ekonomik bağımsızlığın kazanılması yönünde önemli bir adım atılmıştır.

- Savaş Tazminatı: Türkiye hiçbir devlete savaş tazminatı ödememiştir. Buna rağmen Yunanistan verdiği zararın karşılığı olarak Karaağaç’ı Türkiye’ye vermiştir.

- Azınlıklar: Azınlıklar konusunda ödün verilmemiştir

- İstanbul’un İtilaf devletlerince boşaltılması

Ayrıca, aleyhimize çözümlenmesine rağmen 1936’da Boğazlar, 1939’da Hatay sorunu Misak-ı Milli’ye uygun şekilde sonradan lehimize olacak şekilde çözüme kavuşturulmuştur.

Lozan Barış Antlaşması sonucunda aleyhimize çözümlenen konular

- Batı Trakya

- Oniki Ada bir daha alınamamıştır

- Patrikhanenin İstanbul’dan taşınması kabul edilmemiştir

- Osmanlı borçları

Lozan Barış Antlaşması hakkında önemli kısa bilgiler

- Lozan Barış Antlaşması’nda çözüme kavuşturulamayan tek konu Musul meselesi’dir. Çözüme kavuşturulamayan bu mesele sebebiyle Irak sınırı çizilememiştir.

- Yunanistan savaş suçlusu ilan edilmiştir.

- TBMM boğazlar konusunda taviz vermiştir.

- Lozan Antlaşması II.TBMM döneminde onaylanmıştır.

Yorumları ve Tartışma Forumları
İsminiz :
Yorumunuz :
Yorumunuza gelen cevapları takip etmek istiyorsanız, E - Posta adresinizi girmelisiniz. ( E - Posta Adresiniz Site de Yayınlanmaz)
Güvenlik : Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin

9 Yorum Yapılmış "Lozan Antlaşması Sonuçları"liertonk
26.03.2014
ben sırf doların düşmüş yada yükselmişmi diye bu siteye giriyom

Avni Cebeci
17.03.2014
1968 almanyaya gittim Türkiye üzerine Osmanli ve Tarihi ilgimi cekerdi ama bu siteyi Okuyuncy daha cok bilgi aldim, bizim Türkmileti boyun kimseye egmez hele bu dönemde daha hic.

yusuf can başkurt
19.02.2014
çok güzel bir site
hiçişime yaramadı ama olsun
çok şey öğrendim

Yagiz
01.02.2014
Osmanlı tarihini bilmeden insanlar neye inandığını bilmiyor..700 yıllık tarih boşuna değil Osmanlı ülkesinde ayrımcılık olmasın diye kendi kültürünü korumuş kimseye zorla kültürünü yaratmamis herkesin kendi dinini, örf, adetlerini serbestçe yaşamasına karışmamış ve 77 milleti çatısı altında barındırmis bir IMPARATORLUK ve OSMANLI SON YILLARINDA KÖŞEYE SIKIŞMIŞ AMA BU MILLET 1000LI YILLARDAN BERI TARIHINE BAKARSANIZ HIÇ BIR ZAMAN ESIR VE KIMSENIN SÖMÜRGESINDE YAŞAMAMIŞ VE ALLAHIN (C.C) IZNIYLE.. ANADOLUDA BÜTÜN SAVAŞLARI KAZANMIŞ OSMANLININ MILLETI TABI.. SAVAŞANLAR BAŞKA NESILDIDE MI OSMANLIYI KABUL ETMEDILER ONCA SAVAŞTA KAZANDIDA MASADA MEMLEKETIN SINIRLARINI KÜÇÜLTÜLER.BU MILLETIN LOZAN ANTLAŞMASINA YÜZ YIL GERILEMESINE SEBEB YOKTU ÇÜNKÜ KORKTULAR BU MILLET BIR OSMANLI DEVLETI KADAR DAHA BÜYÜYECEK ONDAN ANLAŞMAYA ONLAR OTURDU..o zaman bölemeyenler şimdi 2023 yılına kadar bölmeye çalışıyorlar..Tarih bir olayın 100 yıl geçmesinden sonra olur o yüzden ki Türkiyenin antlaşmalarının tarih olacağı gün..Tabi yüz yıl öncesi gibi bizi yine bir saçma birşeye bağlı bırakmazlarsa...

ÖMER
31.01.2014
İSTANBUL FETHİ DE SONRA TÜRKİYE CUMHURİYETİN ZAFERİDİR EN BÜYÜK ZAFERDİRberkecan
15.01.2014
süper bir site çok işime yaradı

berkecan
15.01.2014
süper bir site çok işime yaradı

merve
09.01.2014
ya sonucları madde halinde varda nedenleri niye yk ck sacma

horoz
02.12.2013
Türkoğluna kesinlikle katılıyorum, evet lozandan 100 kar ettik denemez ama Yeni Türkiye Cumhuriiyeti dünyaca resmen tanınmış oldu. Eğer Lozan belgeselini CNN de zileyenler varsa bir dikkat etsinler. Görüşmeler esnasında tüm telegraflar ingiliz istihbaratınca ele geçirilmiş hatta inönü ankarada mecliste kapalı oturum yaparken dahi içeride konuşulanlar saati saatine kimin ne dediği ingilizlerce biliniyordu demekki içeride ajanlar vardı, yada ingilizlerle ortak çalışan vekillerGizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Lozan Antlaşması, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Nisan - 2014