lozanantlasmasi.com
Lozan Antlaşması

  Lozan Antlaşması Maddeleri
  Lozan Barış Antlaşması
  Lozan Antlaşması Sonuçları
Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | En Çok Tartışılan Konular | En Çok Okunan Yorumlar


Lozan Antlaşması Maddeleri

Lozan antlaşması maddeleri, Türkiye Cumhuriyetinin aleyhine ve lehine hükümler içermektedir. 24 Temmuz 1923'te İsviçre'de Lozan şehrinde Fransa, Japonya, Romanya, İtalya, Birleşik Krallık, Yunanistan, Yugoslavya, Bulgaristan, Belçika, Portekiz temsilcileri ve Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileri arasında Leman gölündeki Beau-Rivage Palace'ta imzalanan barış antlaşması olan Lozan  Antlaşması, 6 Ağustos 1924 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu antlaşmayla sadece Musul sorunu çözülemediğinden Irak sınırı belirlenememiştir. Savaşın suçlusu olarak Yunanistan belirlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Boğazlar konusunda taviz vermemiştir.

Lozan Antlaşması Maddeleri

Lozan Antlaşmasının lehimize olan maddeleri nelerdir?

  • Kapitülasyonların kaldırılmış olmasıyla, ekonomik bağımsızlığın önü açılmıştır.
  • Türkiye Cumhuriyeti hiç bir devlete savaş tazminatı ödemek durumunda kalmamıştır. Sadece Yunanistan'a Karaağaç'ı vererek, bu ülkeye verdiği zararı ödemiştir.
  • Türkiye Cumhuriyeti içerisindeki azınlıklar Müslüman olmayanlar olarak belirlenmiş, azınlıkların tamamı Türk uyruklu kabul edilmiştir. Azınlıklara hiç bir şekilde ayrıcalık tanınmamıştır. Batı Trakya'da yaşayan Türklerle, İstanbul'da yaşayan Rumlar haricinde olan, Anadolu ve Doğu Trakya'da yaşayan Rumlarla, Yunanistan'da yaşayan Türklerin mübadele edilmesi kararlaştırılmıştır.
  • İstanbul'u işgal eden İtilaf devletlerinin burayı boşaltmasına karar verilmiştir.
  • Bu antlaşmada aleyhimize çözülen Boğazlar ve Hatay sorunları 1936 ve 1939 yıllarında Misak-ı Millîye uygun şekilde sonuçlandırılmıştır.

Lozan Antlaşmasının aleyhimize olan maddeleri nelerdir?

  • Batı Trakya'da ki Türk Yunan sınırı Mudanya Antlaşmasına göre belirlenmiştir. Meriç nehri kıyısında yer alan Karaağaç ve Bosnaköy Yunanistan'a bırakılmıştır.
  • Bozcaada ve Gökçeada özerk bir yönetimle Türkiye'de bırakılmış, diğer adalar İtalya'ya verilmiştir. Türk sınırına yakın olan adaların silahsızlandırılmasına karar verilmiştir. Bu on iki ada 1945 senesinde müttefiklere, 1947 senesinde Yunanistan'a verilmiştir. Kaybettiğimiz on iki adayı bir daha geri alamadık.
  • Ortodoksların dini lideri olan patrikhanenin İstanbul'dan taşınmasına izin verilmemiştir. Sadece siyasi yetkilerinin alınması kabul edilmiştir. Yabancı okullarda Türkiye Cumhuriyetinin kanunları ile eğitime devam edecekti.
  • Osmanlı devletinin borçları, buradan ayrılmış olan devletler arasında paylaştırılmış, Türkiye Cumhuriyetine düşen kısmı Fransız Frangı ile taksitlendirilmiştir.

Yorumları ve Tartışma Forumları
İsminiz :
Yorumunuz :
Yorumunuza gelen cevapları takip etmek istiyorsanız, E - Posta adresinizi girmelisiniz. ( E - Posta Adresiniz Site de Yayınlanmaz)
Güvenlik : Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin

28 Yorum Yapılmış "Lozan Antlaşması Maddeleri"gurur
04.03.2014
lozan ne zaman bitiyo şu devletler arasında bir antlaşma yapıldıgında eger karşı devlet mecbur kabul ediyosa sene belirleyemez ama belirlenen sene 100 dür 100 seneden sonra hükmünü yitirir

Türk
04.03.2014
mudanya antlaşması bizim lehimize yanlışlık var bilgide karaagaç ve bosnaköy bize verildi hatta orda bogazları kurtardık türk bayragı çekildi

pelin
21.02.2014
çokk tesekkur ederım bence cok ıyı bir site

özlem
20.02.2014
çok saolun ama bu biraz eksik gibi

deniz
14.02.2014
Arkadaşlar Ali Naci Karacanın Lozan Kitabını okuyun. Herşeyi eğrisiyle doğrusuyla daha iyi anlayacaksınız.

genco
12.02.2014
Lozan antlasması bu kadar degil petrol konusuna deginmemis maden zenginliklerine deginmemis turk vatandası olmuyan iki kat vergi verecek konusuna deginmemis musul kerkuk maddesi tam yazılı degil şeyh said ve yandaşları hakkİnda tek kelime yazılmamıs bu maddeyi burya koyan ya bizi salak zannediyor yada ayık kafayla yazmamıs

Furkan
10.02.2014
Size çok teşekkür ederim çok yardımı dokundu.

Furkan
10.02.2014
Size çok teşekkür ederim çok yardımı dokundu.

yaren
06.02.2014
Azınlıklar neden turk olmus ya biri dolesin

vefacan
28.01.2014
Yukarıda, Kapitülasyonların kaldırılmış olmasıyla, ekonomik bağımsızlığın önü açılmıştır. Kardeşcağızım, Biz İstiklal Savaşı arefesinde, İtalyan ve Fransızlarla daha sonrada, Amerikalılarla birçok ikili ticaret anlaşmaları imzalamadık mı? Bu milleti bu kadar saf yerine koymayınız. meraklıları sorgulasınlar bakalım, kimlerle ne anlaşmalar yapılmış? Biz ekonomik kalkınmanın önünü açtıkta, 1950li yıllarından Türk Milletinin başına yoksulluktan neden bit düştü halk açlıktan verem oldu? Artık, gerçeklerimizi yazalım. Nereye kadar kendimizi kandırmaya devam edeceğiz? 1940ta ülkede (hurda) traktör sayısı sadece 1000 adet. (Bin)adet.

umut
27.01.2014
lehimize diye yazılan 2. maddeyi anlamadım. biraz zoraki lehimiz kısmına eklenmiş gibi duruyor. keza aynı madde aleyhimize olan kısımda da ilk maddede geçiyor. (Karaağaç Yunanistana verildi). a)toprakla tazminat ödenirmi b) biz hani cephede kazanmış masada kaybetmiştik, cephede kazandık madem neden savaş tazminatı ödeyeceğiz ki. c)üstelik de kendi topraklarımızdaki savaşı kazandığımıza göre bizim tazminat almamız gerekmez mi?

Fatih
26.01.2014
Anlaşmanın tüm maddeleri tazmıyor maden kaynaklaru- petrol- boğazdan geçen ücretsiz gemiler vs vs bunların cevapları kazım. Bu ülkenin bağımsızlığı için on kan akıttık ğstüne birde ekonomi gelirlerimizi mi verdik??

Ayşegül
21.01.2014
Burada bana lazım olan bilgiler var . Emeğine sağlık .

uğur
20.01.2014
Anlaşmanın 143 madesi var bu mu yani aslını nerden buluruz bilen varmi

ahmet
19.01.2014
kaya haklısın doğru düzgün bir şey yok

tuncay aslan
19.01.2014
gerçekten çocuk kandırıyorlar.sözde m.kemal zafer kazanmış sözde düşmanı denize dökmüş.birisi söylesin allah aşkına zafer kazanan bir ülke aleyhine olan bir antlaşmayı kabul eder mi hiç?daha bu milleti ne kadar aptal yerine koyacaksınız çok merak ediyorum. şuna açık açık keferelere teslim olduk onların istediğini yaptık desenize.çok yakında tüm yalanlar ortaya çıkacaktır.mızak çuvala sığmıyor...

METE
16.01.2014
Yaa arkadaş, Karaağaç ve Bosnaköy Yunanistan tarafından savaş tazminatı olarak Türkiyeye verilmiştir. Yukarıdaki maddeleri anaokulu öğrencisi mi yazdı ()

KAYA TOPRAK
04.01.2014
ŞU MADDELERİ TAM ANLAMIYLA YAZAMIYORLAR... GERÇEK MADDELER NERDE

numan bakar
14.12.2013
ecdadımıza olan kinlerini kusmuşlar bize çıkar yol bırakmamıslar.tam bir teslimiyet..antlasması.umarım bu tarz baskıcı bir anlasmayı bizde onların önüne koyarız.milletimiz büyük ALLAH yar ve yardımcımız olsun


vural
29.11.2013
günün şartlarına göre imzalamaktan başka bir çare yoktu çünkü türkiye bir savaşı daha kaldıramazdı

serdar
18.11.2013
nerde yetişti bu kadar cahil, bu kadar hain.
ağla sevgili yurdum, bu olmamalıydı kaderin.
silivri de kıstırılmış, her bir neferin
amedde kutlama yapıyor, sanki vahidettin

mahmut
18.11.2013
Chp li değilim ama o gün o şartlarda temsilcilerimiz kim olursa olsun bu anlaşma imzalatılacaktı. Biraz objektif bakalım, çıkaralım at gözlüklerimizi.
Başkalarını eleştireceğimize, yaptıklarımızın faydasını en üst noktaya ve kaliteye yükseltmeye uğraşalım. Türklük bunu gerektirir. Müslümanlık bunu gerektirir..

orhan bedir
17.11.2013
Gezi Parkı Olayı Kim Kaybetti Kim Kazandı Kazanan Yukarıda Adı Geçen Ülkeler Kaybeden Bizim Saf Milletimiz

eğer güçlü bir devlet güçlü bir milet olmak bu gibi anlaşmalara boyun eğmek istemiyorsanız kendi içimizde kavga etmek yerine bu sınırlariçinde yaşayan herkesin son derece birbirine sahip çıkması lazım en basiti gezi parkı olayı kim kaybetti kim kazandı kazanan yukarıda adı geçen ülkeler kaybeden bizim saf milletimiz bu kafayla gidersek daha çok şey kaybederiz eminimki bu anlaşmaya katılan bizim temsilciler bu maddelerin ne işe yaradığını bile anlamadılar işte eğitimsiz bir milletin acı sunu onuniçin akıllı olup önce eğitim sonra birbirimiize sahip çıkalım

Cevaplar : (1) Kişi Yoruma Cevap Yazdı
1
PAŞA
15.02.2014
BİRİ BANA ANLATSI
Çanakklede 250 bin zahiyat vermişiz,gemileri geçirmemişiz,iki yıl sonra İstanbul işgal edilmiş, tek bir kurşun atılmadan,sonra istiklal savaşından sözde galip çıkmışız, sonra masaya oturup ne vaatler verdiysek İstanbul hükümetini Ankara hükümetine teslim edip çıkmışlar. Ya savaşı kazanamadık (ki bence öyle) yada içimizde bizi yöneten vatan hainleri vardı...

  Cevap Yaz    

Bekir
13.11.2013
Kalıbımı Basarım Burada Yorum Yapanların Çoğu Yukarıdaki Anlaşma Metnini Okumadan Konuşuyor

Okuyup da anlayamayanlar daha bir mal. Ulan herifler hazırlayıp önümüze koymuşlar. Biz de hepsine eyvallah demişiz.

Cevaplar : (1) Kişi Yoruma Cevap Yazdı
1
ela
14.03.2014
evet doğru söylüyorsun

  Cevap Yaz    

aslan
08.11.2013
bizimkiler her maddeye tamaam demiş

kemal alın
29.10.2013
bunu AKP hukumetiyle ne alakaması var arkadaşım neoluyorda bunu akp hukumetine niye ile lişkilendirrisiniz edersesini anlamak mumkun değil

ekrem
28.10.2013
Bagımsız Bir Devlet Oldugumuz Yalanı Söyleniyor

bu resmen el kol baglama bide utanmadan bu millete bagımsız bir devlet oldugumuz yalanı söyleniyor türklüğü osmanlıyı ayaklar altına almışlar resmen sömürülmüşüz yıllarca ve hala sömürülüyoruz nerde tam bagımsız türkiye bide şu ismet inönün torunlarını arastırmak lzm istnbul onların circhilin ayakcılıgını türk topragında yapmanın bi karsılıgı olması lzm tabi şimdi nası kürdistan kurmaya çalışıyolarsa ozamanda osmanlıyı dagılmış gösterip türkiye cumhuriyeti kurdurup osmalıyı bölmüşler snrada araplar sattı yalanını uydurdular bikaç çapulcu arapların içinden çıkıp sattıysa hepsini aynı kefeye koyamayız bizi büyük oyuna gtirmişler şimdide amerika israil eski osmanlı topraklarına göz dikmiş ortalıgı karıstrp kardesi kardesi vurduyo bizim memlekettede 90 yıl önceki topragımız için bizene diyoruz (mısır,suriye,filistin) yazık etmişler çagdaş bi toplum flnda degiliz çagdas toplum atasını ve yaptıgı işleri sorgular bizde oyle bse yok sorgularsan vatan hainisin ya vatan hainiyse biz kahraman biliyosak bunu arastırmadan kimse bilemez arastırtmıyolar arastırmaya kalsak tarihimiz satmışlar avrupaya uydurma tarih yazmışlar yerine yazıklar olsun bunu yapanlara şeriat hakikatını ortadan kaldırmaya çalışmışlar kaldıramassın snde gözün kör şeriatın her maddesini uyguluyosun ama sadece işine gelenleri işine gelmeyini görmeyip kahpe avrupanın saçma maddelerini ülkende uygulatıp boyun egiyosun uyan türkiye gevurun yeni türk müslüman katliamı yakındr

Cevaplar : (1) Kişi Yoruma Cevap Yazdı
1
ali fuat cebeseoy
18.02.2014
Aynen kardeşim

  Cevap Yaz    

orhan çelik
22.10.2013
bu tarihi antlaşma akp li zırvalara kapak olsun imralı ile görüşülmeden imzalanmıştır.Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Lozan Antlaşması, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Nisan - 2014