lozanantlasmasi.com
Lozan Antlaşması

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarLozan Antlaşması Maddeleri

Lozan antlaşması maddeleri, Türkiye Cumhuriyetinin aleyhine ve lehine hükümler içermektedir. 24 Temmuz 1923'te İsviçre'de Lozan şehrinde Fransa, Japonya, Romanya, İtalya, Birleşik Krallık, Yunanistan, Yugoslavya, Bulgaristan, Belçika, Portekiz temsilcileri ve Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileri arasında Leman gölündeki Beau-Rivage Palace'ta imzalanan barış antlaşması olan Lozan  Antlaşması, 6 Ağustos 1924 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu antlaşmayla sadece Musul sorunu çözülemediğinden Irak sınırı belirlenememiştir. Savaşın suçlusu olarak Yunanistan belirlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Boğazlar konusunda taviz vermemiştir.

Lozan Antlaşmasının lehimize olan maddeleri nelerdir?

  • Kapitülasyonların kaldırılmış olmasıyla, ekonomik bağımsızlığın önü açılmıştır.
  • Türkiye Cumhuriyeti hiç bir devlete savaş tazminatı ödemek durumunda kalmamıştır. Sadece Yunanistan'a Karaağaç'ı vererek, bu ülkeye verdiği zararı ödemiştir.
  • Türkiye Cumhuriyeti içerisindeki azınlıklar Müslüman olmayanlar olarak belirlenmiş, azınlıkların tamamı Türk uyruklu kabul edilmiştir. Azınlıklara hiç bir şekilde ayrıcalık tanınmamıştır. Batı Trakya'da yaşayan Türklerle, İstanbul'da yaşayan Rumlar haricinde olan, Anadolu ve Doğu Trakya'da yaşayan Rumlarla, Yunanistan'da yaşayan Türklerin mübadele edilmesi kararlaştırılmıştır.
  • İstanbul'u işgal eden İtilaf devletlerinin burayı boşaltmasına karar verilmiştir.
  • Bu antlaşmada aleyhimize çözülen Boğazlar ve Hatay sorunları 1936 ve 1939 yıllarında Misak-ı Millîye uygun şekilde sonuçlandırılmıştır.

Lozan Antlaşması MaddeleriLozan Antlaşmasının aleyhimize olan maddeleri nelerdir?

  • Batı Trakya'da ki Türk Yunan sınırı Mudanya Antlaşmasına göre belirlenmiştir. Meriç nehri kıyısında yer alan Karaağaç ve Bosnaköy Yunanistan'a bırakılmıştır.
  • Bozcaada ve Gökçeada özerk bir yönetimle Türkiye'de bırakılmış, diğer adalar İtalya'ya verilmiştir. Türk sınırına yakın olan adaların silahsızlandırılmasına karar verilmiştir. Bu on iki ada 1945 senesinde müttefiklere, 1947 senesinde Yunanistan'a verilmiştir. Kaybettiğimiz on iki adayı bir daha geri alamadık.
  • Ortodoksların dini lideri olan patrikhanenin İstanbul'dan taşınmasına izin verilmemiştir. Sadece siyasi yetkilerinin alınması kabul edilmiştir. Yabancı okullarda Türkiye Cumhuriyetinin kanunları ile eğitime devam edecekti.
  • Osmanlı devletinin borçları, buradan ayrılmış olan devletler arasında paylaştırılmış, Türkiye Cumhuriyetine düşen kısmı Fransız Frangı ile taksitlendirilmiştir.

Yayınlanma Tarihi : 25.12.2013 01:26:24

Lozan Antlaşması Maddeleri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Lozan Antlaşması Maddeleri"

mahmut

Lozan antlaşmasının turkiyeye faydasımı var zararımı

2016-08-22

Kullanıcı oyu: 4,5

Türkiyem

Ya sanki boru çıkarabilecek ya da işleyebilecek teknolojiniz var da... Boş boş konuşuyorsunuz. Bunların hepsi hainler..

2016-07-24

Kullanıcı oyu: 4,5

Oğuzhan

Lozandan belki tam istediklerimizi alamadık musul kerkük mesela ancak elde olan durumlara bakacak olursak en iyi antlaşma lozandır. bazıları gizli madde falan var diyorlar onlara cevap bile verme gereği görmüyorum böyle bir şeyin olması mümkün değildir kanmayın

2016-07-21

Kullanıcı oyu: 4,5

salih

bu lozan anlaşması ile boru kullanmıyoruz diyenler yada maden cıkaramıyoruz diyenler iyi dinlesin.öyle bi madde yok.boru dünyada işleyen bir ülke yokki türkiyemi boru işleyecek.bre akıl yoksunları sivasta demir zongudakta kömür orda bakır yada o kadar demir boru çinko havadanmı yğıyor.nerden cıkıyor.takmışssınız bor borda bor.hangi ülke bordan ne yapıyorda sen boru cıkaramıyorum diyosun.çinkoyu cıkarıyon farrika satılmış sivas demr satılmış ama su an bunlar kapannmış bunları niye demiyosunuz.önce bir sevr anlaşmasını okuyun ve türkiyenin halini okuyun sona lozana bakın.bor takıldılar bora saman ithal eden ülke boru cıkartsa nolur cıkartmasa nolur.

2016-05-31

Kullanıcı oyu: 4,5

aiz

lozan ,öğrenmeye çalıştım nedir diye . bir anlaşma yapılmış , tc halkına propagandayla empoze edilmiş . çok büyük oranla tc devletinin aleyhine unsurlar işlenmiş . anlatılmakla bitmez.
en basitinden devletimizin boğazları veya musul , tamamen düşmana peşkeş çekilmiş. bir ingiliz gazetesinde çok önceden okumuştum bir kaynaktan , bizlerde anlaşma yapıldıktan sonra serhoş türler diye bahsediyordu.

2016-04-28

Kullanıcı oyu: 4,5

Kemal

Çanakkale savaşı sırasında silahsız mermisiz,gelişimini durduran saraycılar sayesinde,mehmetçik ölen arkadaşın silahını alıp kimi zamanda yalnızca süngüleri ile savaştığını görmezden gelenler,atatürkün getirdiği halkçılığı/akıl işletmeyi/bilimi ve gerçekleşen birçok devrimi İDRAK edemez.

2016-04-02

Kullanıcı oyu: 4,5

baki

yalan tarihten nefret ediyorum yaşasın islam yaşasın osmanlı yaşasın türk kürt kardeiliği

2016-03-28

Kullanıcı oyu: 4,5

selime

ben tam olarak şunu öğrenmek istiyorum
türkiyede savaş çıkacakmı
ve çıkarsa lozon andlaşması yüzünden mi çıkacak

2016-03-20

Kullanıcı oyu: 4,5

bekir

gerisi nerde 1945 yılına kadar canakkale ingilizlere verilmiş o madde nerde hadi sizi ler

2016-03-06

Kullanıcı oyu: 4,5

vatansever

bu maddeler icerisinde en önemlisi o tarihde işgal altında olan istanbul a savasmadan geri aldık .

2016-03-05

Kullanıcı oyu: 4,5

yasar

Bu antlasmasinda cok seyi yazmayi unutmuslar.
Bogazlardan gecen savas Gemilerine karisamaz,ariyamaz,durduramaz.

2016-03-04

Kullanıcı oyu: 4,5

oğuzhan bozkurt

bu linkden tüm cevaplarınızı alabilirsiniz tümmaddeler mevcuttur saygılar http://sam.baskent.edu.tr/belge/Lozan_TR.pdf

2016-03-03

Kullanıcı oyu: 4,5

dünyalı

mıştır, muştur, miştir ile biten hiç bir cümleye inanmam.

2016-02-28

Kullanıcı oyu: 4,5

Beyda

Lozan antlaşması ni imzalayan kişiler çıkarcı kisilerdir lozan antlaşması yüzünden ne bor madenlerini kullanabiliyoruz ne de ülkemizde bulunan petrol ve yeraltı kaynaklarını kullanabiliyoruz

2016-02-20

Kullanıcı oyu: 4,5

İSİMZİZ

ANLAMADIM ŞU NEDEN MADDELERİ GÖREMYORUZ

BİDE TÜRKİYE NEDEN BU ANLAŞMAYI KABUL ETTİ BU KADAR ZOR DURMA DÜŞTÜK CEPHEDE KAZANDIK MASADA KAYBETTİK

2016-02-18

Kullanıcı oyu: 4,5

Türk Adam

Tamamı bu kadarsa cok da kötü değilmiş

2016-02-17

Kullanıcı oyu: 4,5

burcu

çok güzel bir site. çok beğendim.

2016-02-16

Kullanıcı oyu: 4,5

fatih sultan mehmedin bir yakını

hemşerim bu anlaşma sadece avrupadaki vatandaşların işine gelmiş bir anlaşmadır zaten bana ait toprakların ne anlaşmasını yapıcaz zamanı gelince sizin anlıyacağız dilden konuşalım hepiniz ilerlersiniz hatta ikiler ilerdede üçe takarsınız siz Avrupalı arkadaşlar ilerlerken motoruda boğmaz 4 hatta 5de takarsınız tarih tekerrürden ibarettirdir siz genç Avrupalı arkadaşlar belki tarihi tam teşekküllü bilmeye bilirsiniz tarih kitaplarına bakmadan karar vermeyelim inşallah diyor hepininizi kucak dolusu sevgi ve saygıyla selamlıyoruz biz türkler sizleri çok severiz

2016-02-10

Kullanıcı oyu: 4,5

hakkı

lozan antlaşmasında bor madenini kullanamıyoruz

2016-02-09

Kullanıcı oyu: 4,5

AHMET

SİZ YORUM YERİNE LOZAN ANTLAŞMASININ MADDELERİNİ TAM METİN HALİNDE YAZMIYORSUNUZ ?
ÜSTÜNÜN ÖRTÜLMESİ GEREKEN BİRŞEYLER Mİ VAR ?

2016-02-06

Kullanıcı oyu: 4,5

Mst Sinan

Bu maddelere göre lozanda bir başarı elde etmişizmeger

2016-02-06

Kullanıcı oyu: 4,5

yusa zorlu

lozan antlaşması neden imzalandı? çünkü rus çarlığı ve diğer devletler aynı anda bize saldırdıkları için savaşı kaybettik ve lozan antlaşması imzalamak zorunda kaldık

2016-02-01

Kullanıcı oyu: 4,5

ayhan

meğer bizim millet lebiderya imiş Lozan antlaşması hükümlerini özümsemiş hayretler içerisindeyim cahilliğin bu kadarı bu milletin özüne hakarettir
Cehalet bu millete yakışmıyor hele kendisini tarihçi diye adlandıran ve tarih hakkında ahkam kesenleri görüp bu milletinde takdirine mashar olmaları kadar tiksindirici bir durum yaşanamaz
pek muhterem Türk milleti sen hangi toprakları ne zaman kaybettiğini bilmiyorsun musul kerkükü soruyorsun be cahil lozandamı kaybettin bu toprakları rumelini senin yaşacağın ülke olarak sana iç andaoluda sekiz on şehir bırakmışlar sen halen lozandamı bıraktık haltı yiyorsun gücünün yettiği yerleri aldın cahil savaş meydanında kazandığın yerleri aldın 12 adaları hangi donanma ve orduyla almayı düşünüyordunuz sakarya önlerinde yunan ordusunun önünde kırk bin firar var bunun otuz dokuz bini silahlarını alarak kaçmıştır istiklal mahkemeleri bunun için kurulmuştur gelen yunan ordusu halifenin ordusudur düşman kuvai milliyedir diyerek fetva verenler ve onların evlatlarının kambur izetin bu ülkede yaşayan sıpalrının ve dahi düşman ulusların tecavüzlerinden doğan bu ülkede yaşayan terkelerinin tarihi inkar etmeleri ve halen ihanete devam etmelerinden daha doğal bir şey beklenemez lozanı anlamaları hiç beklenemez Allahın öküzüne bak bor madenini işleyecek teknoloji ve sanyiyi kurdun madenlerin çıkarılması kaldı ulan biz tarım ülkesi halen ineklere saman ithal ediyoruz buyrun o da ithal oradan otlanın

2016-01-17

Kullanıcı oyu: 4,5

Samet

Karaağaç ve Bosnaköy türkiye topraklarındadır uydurma yazı bu

2016-01-13

Kullanıcı oyu: 4,5

yezda

çok güzel bir şey tarihi şeylerde arasındadır

2016-01-11

Kullanıcı oyu: 4,5

kartal

Neden böyle ağır maddeleri olan bir antlaşma imzalandı. Durumumuz çok mu kötüydü. Kurtuluş savaşını biz kazanmamışmıydık.

2016-01-05

Kullanıcı oyu: 4,5

MEHMET

ÇOK AÇIK NET OLAN BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER

2015-12-28

Kullanıcı oyu: 4,5

ece

biglileri açık ve net bir şekilde açıklamışsınız ellerinize sağlık

2015-12-24

Kullanıcı oyu: 4,5

serdar

143 madde ve ekleri var deniyor. burda 9 madde var diğerleri ne?

2015-12-16

Kullanıcı oyu: 4,5

yusuf

neden burada kaynaklarla ilgili bir madde bulunmuyor?

2015-12-13

Kullanıcı oyu: 4,5

cengiz

ben şunu çok merak ediyorum lozan antlaşmasını neden imzaladık zor durumdamıydık yoksa kandırıldıkmı ve lozan antlaşması yuzundenmi doğru düzgün gelişemiyoruz

2015-12-10

Kullanıcı oyu: 4,5

deryalina

pek güzel bilgi verilmemiş diyemem ama sınavda 87 aldım

2015-12-09

Kullanıcı oyu: 4,5

murat

türkiye petrol doğalgazvar neden yasak diyorlar .madde öyle bişe yoktur.

2015-12-08

Kullanıcı oyu: 4,5

Taner

Eğer borçlar bölünmemiş olsaydı 1954 de biten borç acaba ne zaman bitirdi ,işte İsmet İnönü Başarısı. Bu,

2015-11-30

Kullanıcı oyu: 4,5

Yeni Türkiye

atatürkün antlasmaya gitmeme nedeni ingilizlerin görüldüğü yerde tutuklanma emridir velet velet konusmayin suriyenin ırakın diğer sömürge ülkelerin haline bakın önce sonra konusun

2015-11-19

Kullanıcı oyu: 4,5

Umutsuz Vaka

Ya bulamadim bi lozan antlasması maddeleri yardim edin kısa yazcam yani bulursam

2015-11-15

Kullanıcı oyu: 4,5

FGF

BU KADAR BÜYÜK BİR ANLAŞMAYA ATA DEĞİLDE İSMET NİYE GİTTİ VEYA GÖNDERİLDİ ANLATMAK İSTEYEN VAR MI SAKIN İSMET BAŞBAKANDI RESMİ OLARAK UNUN GİTMESİ LAZIM DI YAZIPTA AKILSIZLAŞMAYIN..

2015-11-11

Kullanıcı oyu: 4,5

soner

lozan antlaşması haclılar tarafınan kabul edilemeyen bir antlaşma ve ataturk olunce isim vermicem antlaşmayı degiştirenler var yahudiler hala serv antlaşmasını kabul ediyo buna göre hareket ediyo

2015-10-27

Kullanıcı oyu: 4,5

Kartanesi

Ya bu anlaşmayı tarafsızca yorumlayan ve yeni neslin anlayacağı bir şekilde yazan yokmu arkadaş bide neyse ne yani bu lozanın şu anki türkiye için önemi varmı? Süresi varmı bunuda anlatılsa en azından bilgilendiriliriz ona göre deyerlendiririz.yani tarihçilerin çoğu taraflı ve kanaatleriyle yazıp konuşuyorlar. Bide arkadaş bu lozan niye şimdi dirildi bu güne kadar millete vurgulanmadı? Yani dış ülkelere bi tehditmi bu anlaşma anlayamadık.şahsen bu anlaşma bu zamana kadar vurgulanmadıysa demekki araştırmamız gerekli diye düşünüyorum. Ya uyutulduk yada kandırılıyoruz

2015-10-18

Kullanıcı oyu: 4,5

ÖZGÜR

fadall kardeş buradaki bilgilerle yetinmedim Meydan laruse ansiklopedisine de baktım.Lozan ağırlıkla Türkiyenin lehine sonuçlanmış bi anlaşma sınırlarımız belirlenmiş, azınlık hakları Osmanlının dış borçları ile alakalı kararlar alınmış bunun dışında dikkatimi ceken ansiklopedideki bilgi TBMM Osmanlı nın daha önceki kararlarını yok saymış.YERALTI KAYNAKLARINI LOZAN ANLŞMASI YUZUNDEN CIKARAMIYORUZ diyenler SANIRIM BATMIŞ KENDİ KENDİNİ BİTİRMİŞ OSMANLIYI ÇOK SEVENLERİN UYDURDUĞU Bİ PALAVRA ÖYLE Bİ MADDE NEBURADA NEDE ANSİKLOPEDİ BİLGİLERİNDE HİÇBİ KAYNAKTA YOK..

2015-10-05

Kullanıcı oyu: 4,5

neyin kafası

borda çıkartıp satıyoruz... kömürde çıkartıp satıyoruz petrolde arayıp çıkartıp satıyoruz .. hepsi hurafe

2015-09-15

Kullanıcı oyu: 4,5

Yalçın Aydın

Bosnaköyü bilmiyorum da Karaağaç 4 milyara var Yunan zararının tazminatı yerine Türkiyeye bırakılıyor. 1. Lozan konferansında sonuçlandırılamıyor sadece.

2015-09-13

Kullanıcı oyu: 4,5

LOZAN

adam lozanı iyi okuyon yanliş degerlidiriyor cahiler diyor ne deyeri kardeş gör olma yeter 12 ada musul nerde ...

2015-09-11

Kullanıcı oyu: 4,5

fedaİİ

admin bu maddeleri zaten biliyoruz sen bize aslolan ve türkiyenin elini kolunu bağlayan maddeleri göster

2015-09-10

Kullanıcı oyu: 4,5

vatan aşığı

lozan antlaşmasını bir daha ve dikkatle okuyun ve yazdığınız yanlış değerlendirmelerle aslının ne olduğunu bilmeyen cahillerin kafalarını bulandırmayın.

2015-08-27

Kullanıcı oyu: 4,5

Mujgan

Yer altı tüm kaynaklarımıza dokunmuyoruz Lozandan dolayı yoksa Çoktan madenciler kömür yerine borları çıkartırlardı,petrolden çok daha değerli zaten bu yüzden ülkemizi bölmek istiyorlar.umarım anlaşma bitene kadar tüm sorunları hallederiz

2015-08-23

Kullanıcı oyu: 4,5

Ahmet

İnternete Lozan Antlaşması ya da İngilizce biliyorsanız Lousanne Treaty yazın maddeleri gelsin.

2015-08-23

Kullanıcı oyu: 4,5

YUSUF EMRE

arkadaşlar atatürk bu antlaşmanın heyetinde yoktu başında ismet inönü vardı yani gizli anlaşmaların imzalmasının sebebi de yine odur atatürk zaten 1933 yılından sonra ortada yok ismet inönü var o da zaten vatan haini bunu araştıran herkes bilir

2015-08-22

Kullanıcı oyu: 4,5

osman

diğer maddeler nerede kimden neyi gizliyorsunuz

2015-08-10

Kullanıcı oyu: 4,5

nurettin şahin

gördüğünüz üzre lozan antlaşması türk tarihinin en büyük zaferidir.

2015-08-03

Kullanıcı oyu: 4,5

Yavuz PARLAK

LOZAN : Emperyalizmi Sahada dize getirdiği gibi Masadada o günün ÇUŞlarına (Çok Uluslu Şirket Devletlerine )İmzalatarak Haykırışıdır.

2015-07-24

Kullanıcı oyu: 4,5

ahmet dogan

lozan antlaşmasında yeraltı hazine ve zenginliklerinin çıkarılmaması yönünde br madde varmı. şuan malum çevreler halka bu yönde dolduruş yapıyor

2015-05-28

Kullanıcı oyu: 4,5

gülsüm

bence cok güzel olmus işime cok yaradı

2015-05-17

Kullanıcı oyu: 4,5

hacı karaçömlek

bu antlaşma bence lehimize bir antlaşmadır

2015-05-11

Kullanıcı oyu: 4,5

Ümmü Gülsüm

çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz :D :D :D :D :D

2015-05-09

Kullanıcı oyu: 4,5

serdar

Büyük Ortadoğu projesinin kaymağı lozan anlaşması, Yahudilere Masonlara hizmet etmiş kişilerin imzaladığı vatan teslim etme anlaşmasıdır. KOÇ ailesinin büyük büyük babaları Vehbi Koç un babası, İsmet İnönünün sözcüsü, Mısır Baş Hahamı HAİM NAUM Türkiyeyi temsil ile teslim etmiştir.

2015-04-11

Kullanıcı oyu: 4,5

samet

Biz türk milleti olarak hiç bir yerde asaletimizi bozmayıp her zorluğa karşı geldik . Gün gelir o topraklar yine bizim olur.Kıyametin kopma şartlarından biride türkler tüm dünyayı ele geçirdikten sonra kıyamet kopabilir. Unutmayın türk kardeşlerim.

2015-04-09

Kullanıcı oyu: 4,5

Ali

Yanlış bilgiler var ama yardımcı oldu teşekkür ederim

2015-03-19

Kullanıcı oyu: 4,5

alp çankaya

lozan antlaşmasında karaağaç bölgesi yunanistan tarafından türkiyeye savaş tazminatı olarak bırakılmıştır.

2015-02-27

Kullanıcı oyu: 4,5

Osman Şanlıoğlu

Bazı bilgileri neden yanlış yazıyorsunuz.Tazminat, adaların özerkliği,borçlar konuları,karşılaştırma açısından SEVRide koyarsanız iyi olur

2015-02-26

Kullanıcı oyu: 4,5

smiha şenoğlu

karaağaçı biz değil onlar bize verdiler

2015-02-18

Kullanıcı oyu: 4,5

Alex

Lozan antlaşmasının yeraltı hazineleriyle bağlantısı neydi çok kısa yazarsanız sevinirim, tarihi eserler, uranium, define gibi, yazmıyor yukarda herhalde bulamadım

2015-01-24

Kullanıcı oyu: 4,5

ü.caner

Karaağaç konusunda yanlışlık var. Savaş tamirat bedeli olarak bize verilmiştir. Ayrıca borçlar Türk lirası olarak taksitlendirilmiştir. Yabancı okullar konusuda lehimize çözümlenmiştir. Lütfen yanlışlıkları düzeltiniz...Bozcaada ve gökçeadada da özerklik yoktur.

2015-01-24

Kullanıcı oyu: 4,5

EMİRHAN

Hakan sanki o antlaşmaları imzalayanlar isteyerek imzalıyo ve lozan antlaşması imzalanmasaydı türkiyeyıkılıcaktı lozan antlaşması sayesinde boğazları geri aldık

2015-01-13

Kullanıcı oyu: 4,5

Hakan

Lozan anlasmasi resmen Turkiyeyi satmakti. Bu anlasmaya imza atanlar en buyuk Vatan Hainleriydi.

2015-01-04

Kullanıcı oyu: 4,5

Enver Keles

Lozan Antlaşmasın da 3 Türk ( France ) tercuman isal olup ve Ismet Pasa anlamadan imzaladi (yaninda bir Yahudi uyruklu kisi daha var di ) iyi arasdirin

2014-12-29

Kullanıcı oyu: 4,5

betül

arkadaşlar genel olarak çok güze ama küçük bi bilgi yanlışlığı var düzeltmek isterim karaağaçı Yunanlılara biz vermedik onlar bize verdi. zaten karaağaçı biz verseydik bu bizim lehimize değil alehimize olurdu :) düzeltirseniz sevinirim :)

2014-12-28

Kullanıcı oyu: 4,5

YASIN

bırazına ulaşabıldım ama teşekr edrm

2014-12-18

Kullanıcı oyu: 4,5

hatice kıratlı

benim aradığım cevap henüz bu değil ama bir parçasına ulaştım tskr ederim birazı için

2014-12-13

Kullanıcı oyu: 4,5

memo

lozana gidecek heyeten taviz verilmemesini istedi hangi konularda

2014-12-09

Kullanıcı oyu: 4,5

hakan özel

allah bu millete birdaha lozan gibi antlaşmalar nasib etmesin

2014-11-29

Kullanıcı oyu: 4,5

onur

lozan antlaşmasının belli bir süresi yoktur ömür boyudur bunu ülkeyi parçalamak isteyen serefsizler sizlere yutturmuştur

2014-11-24

Kullanıcı oyu: 4,5

ayyıldız mücahit

bence burda saklanan daha cok şey var bilinmesinini istemedikleri ?

2014-11-19

Kullanıcı oyu: 4,5

ece

lozan antleşması bittiğinde artık türkiye bam başka bir ülke olacak

2014-11-18

Kullanıcı oyu: 4,5

burak

arkadslar bır gerçek varkı M.KEMAL ATATÜRK bu ülkenın vedarı ıftarıdır gerçek bir milliyetçidir.yapılan anlaşmalarda sadece lehıne sonuçlar olmayacağı net.illede bseyler vereceksin Osmanlı donemınde hep aldıkta ne oldu sımdı herkes bıze düşman o zamanlar en doğrusu bence buymuş.

2014-11-15

Kullanıcı oyu: 4,5

erhan

savaşı kazanıp haraca bağlanan toprak veren bi cumhuriyet kimi kandırıyorsunuz yav yıllarca aynı masal neymiş kimmiş atatürk kurtarmış inönü olmasaymış ingiliz ajanı bunlar mumya ...

2014-10-29

Kullanıcı oyu: 4,5

ecem güven

bence güzel bir site bilgileri doğru ödevime yardımcı oldunuz teşekkür ederim ...:)

2014-10-05

Kullanıcı oyu: 4,5

Bülent Reyhan

Karaağaç ın durumunu Fatih Somay dğru olarak belirtmesine rağmen ,site sorumlunuz düzeltmemiş.Konu öok hassastır.LÜTFEN DÜZELTİN

2014-09-05

Kullanıcı oyu: 4,5

Fatih Somay

Karaağaçı Yunanistan Türkiyeye verdi Türkiye Yunaistana vermedi. Lozan ağır bir hezimettir

2014-08-31

Kullanıcı oyu: 4,5

yılmaz serin

ağzı olan konuşuyor ismet paşa mustafa kemal ve arkadaşları o güne göre en iyisıni uygulamıştır osmanlı saltanatı sever bu günkülerde öyle yeni bir mondrosa hazırlıklı olun.

2014-08-10

Kullanıcı oyu: 4,5

kemal

Bu ülkenin en büyük sorunu Bilgisi olmadığı halde fikri olan insanlardır.Okuma yok bilgi yok Fikir çok maşallah.Kardeşim önce araştırın anlayın öndan sonra fikriniz olsun.

2014-08-09

Kullanıcı oyu: 4,5

Engin

Serv anlaşması, ülkenin her tarafı kuşatıldığı bir zamanda yapıldı, Lozan anlaşması ise ülkeden düşmanı kovduktan sonra yapılan bir anlaşmadır. İki anlaşmayı karşılaştırmak sadece cahillik olur. İnönü pek savaş yapmadı be kardeşim, genelde sarhoştu. Bu cümlemi bilgiye dayalı söylüyorum , kulaktan duyma laflar değil. Andlaşmaya gelince, adalar, Musul, Kerkük bir yana Çanakkaledeki bir miktar toprağı İngilizlere bırakan bir anlaşmayı yapanı kusura bakma da ne şartta olursa olsun adam yerine koymam. Bu maddeden haberdar değil iseniz zaten boşa tartışıyorsunuz.

2014-07-25

Kullanıcı oyu: 4,5

Barış

evet Türkiye 2. Bir savaşı yapacak güçte değildi ancak unutmayın 1.si bölgede rusya gibi bir güç varken batılılar buraya yerleşmek yerine bölgeyi Türklere bırakması mantıklı görünüyor yunan zaten alamazdı bölgeyi bu savaşın devamı demekti.ermeniler ise komünistlerin eline geçmek üzereydi. Şimdi diğer taraftan bakalım dönemin güçlü devletlerinden olan rusya topraklarının ve sıcak denizlerin dibinde ne ingiliz görmek isterdi nede fransız e zaten italya bişey alamadığı için BÖLGEDEN ÇEKİLİRKEN BEN ÇEKİLİYORUM UÇAĞIMI TANKIMI TOPUMU GÖTÜREMİYORUM BUNLARIN YERİ ŞURASI SAKIN SİZ KULLANMAYIN diyerek çekildi.yani burası paylaşılamadı o nedenle bırakmak zorunda kaldılar ve tabi ingilizler artık kendi halkının askerlerini savaştırmak istemiyordu bunun için yunanı gazladı ama onlarında savaş becerileri ortada. ayrıca bu andlaşmaya ihanet diyenler osmanlı hükümetinin imzaladığı sevri ne olarak görüyorlar merak ediyorum. ayrıca bunu söyleyenlerin ne düşündükleri hangi partiye oy verdikleri bile bellidir

2014-07-22

Kullanıcı oyu: 4,5

ahmet

klavye başında savaş yapmak antlaşma imzalamak yorum yapmak çok kolay Atatürke İsmet İnönüye beddua etmek atıp tutmak çok kolay masada memleketi sattı diyenler önce mondros ateş kes antlaşmasına ve serv antlaşmalarını bir okusun ona göre yazın koşun atıp tutun

2014-07-18

Kullanıcı oyu: 4,5

Mehmet atak

Kurtuluş savaşı neden yapıldı.savaştan önce kongrelerde milli misaki sınırları kerkük,musul ve ege adaları Türkiye sınırları içinde çizildi ve savaşa girildi.savaş kazanıldı.lozan görüşmelerinde kerkük,musul ve adalar üç sene görüşmelerin ardından verildi.bu kararı kurulan ilk meclis onaylamadı.ikinci meclis kuruldu.kararı onaylamıyan ilk meclisten kimse ikinci meclise alınmadı.karar aleyhimize planlı olarak onaylandı.musul,kerkük ve adalar verildi.şimdi sorarım,kurtuluş savaşı neden yapıldı.savaş kazanıldığı halde neden aleyhimize sonuçlandı.şehitlerin kemikleri sızlamıştır.hepsine ALLAH tan rahmet diliyorum.

2014-07-08

Kullanıcı oyu: 4,5

ercan

savaşın suçlusu yunanistan sa niye karaağaç ve bosnaköyü yunanistana tazminat olarak verdik

2014-07-08

Kullanıcı oyu: 4,5

ismail

Şu gizli maddeleri açıklasanız da bir öğrensek ve gizliyse siz nasıl açık ettiniz?

2014-06-10

Kullanıcı oyu: 4,5

güven

tamam savaştan çıkmıştık halimiz yoktu filan...bir savaşı daha kaldıramazdık...iyide kardeşim bu gavurun gücü vardıda bizle neden barış imzalamak zorunda kaldı.elimizdeki 3 lü kozu küçümsedik halbuki rakipte 2 li koz vardı.zannımca tabiiki...

2014-06-02

Kullanıcı oyu: 4,5

rabiaNisa

en sevmedigim ders ama idare etmeliyiz
:D

2014-05-27

Kullanıcı oyu: 4,5

recepcan

dedikleriniz doğru ama bide gizli yapılan analaşmalara bakın

2014-05-27

Kullanıcı oyu: 4,5

alaattin

Türkiyenin elinde ne silah kalmış, ne güç bu antlaşma kabul edilmeseydi 2. Bir savaş çıkmış olsa bu günleri göremezdik kafa tutacak gücümüz yoktu bu günlerimize şükür. Atatürke laf söylemeniz çok saçma onun zamanında yapılanlar, fikirler, yasalar dogrultusunda bu günlere geldik. Neden müslüman devletlerin içinde en demokrat biziz düşündünüzmü hiç.

2014-05-06

Kullanıcı oyu: 4,5

n. yaşar

Baylar Bayanlar,
İnönü bu ülkeye çok büyük hizmetler vermiştir. Kendisi askerdir, komutandır. Niye muzaffer komutan olarak taviz versin ki. 1. Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı bir tarafa, 2. Dünya Savaşından uzak tutarak ne muhteşem şey yaptı.
Savaş kazanınca dünya karşınızda diz çökmüyor.Hele hele 2. bir savaşa giremeyecek durumdaysanız. Lozan görüşmeleri iki kısımdır. İlkini şartları kabul etmeyen İsmet Paşaterk etmiştir. Zannediyor musunuz ki İsmet Paşa tek Paşa tek başına karar alıyordu. Büyük Atatürke bizzat danışıyor, onunla beraber hareket ediyordu. Gazi burada ordunun başında kalmak durumundaydı.
İlgili tarihlerde Atatürküm Meclisteki konuşmalarına bakın.
Türkiye her avuç toprağı işgal edilmiş, yokluktan yüz yıllardır beli bükülmüş Türk Halkı, savaş kazanınca mı refaha erişti? Mücadeleye nasıl edebilirdi?
Batı Trakyayı, Musulu, Adaları okuyalım.
İsmet Paşanın şu sözlerine dikkat lütfen: Musul ve Kerkük gün gelecek sükunetini koruyamayacak. O vakit girdiğimizde ilk tedbirimiz nüfus ve tapu kayıtlarını kontrol altına almak ve korumak olmalı.
Musulu niye satsın adam, satan adam böyle mi der.
Hem K. Irak işgalinde ivedilikle yapılanlardan biri neydi: Tapu ve nüfus kayıtları yok edildi.
Büyük Atatürkün bin yılları aşan sözü: Askeri başarılar iktisadi başarılarla desteklenmedikçe değer taşıyamaz
İnönü değil de sonrakiler nasıl uyuyor acaba kabirlerinde?
Hem Lozan madem bu çok kötü, niye Batı bu kadar rahatsız, mutsuz Lozandan?
Lord Curzonı da rica ediyorum okuyun. Müzakere sırasında İngiliz tarafı.Niye rahatsız oldular,imzadan sonra açık İsmet Paşaya tehdit savurdular?
Memnunlar Lozandan niye hala Sevr?

2014-05-03

Kullanıcı oyu: 4,5

ilhan

üstünüze toprak değil beton döküldü.. toprak bile sizi kabul etmez. memleketi sattınız. koca osmanlıya küfür ettiniz hakaret ettiniz.. yerin dibine girin inşaallah.

2014-04-29

Kullanıcı oyu: 4,5

serap

Arıburnu.. neden o sahil bomboş..bizim mi..??
Masa başında yapılan oyunlar..
İsmet İnönü rahat uyuyormu acaba..o şehitler vatan için döklen kanlar..
Masa başında resmen ülkemiz peşkeş çekilmiş..yazıklar olsun..

2014-04-28

Kullanıcı oyu: 4,5

halil

Lozan Anlaşması, Türklerin canlarını vererek kazandıkları savaşların, masa başında resmen peşkeş çekilerek ihtilaf devletlerine verilişinin yapıldığı anlaşmadan başka bişey değildir. Bize zafer diye yutturmaya çalışananlara yazıklar olsun.

2014-04-26

Kullanıcı oyu: 4,5

ömer

Boğazlarla ilgili açıklama yetersiz bence da ayrıntılı olsa da iyi olurmuş

2014-04-26

Kullanıcı oyu: 4,5

vatan

Tam net olarak yazıldığını düşünmüyorum.
Ve ayrıca tamamen doğru olduğunu da düşünmüyorum

2014-04-26

Kullanıcı oyu: 4,5

yurt sever

Tam net olarak yazıldığını düşünmüyorum.
Ve ayrıca tamamen doğru olduğunu da düşünmüyorum.

2014-04-24

Kullanıcı oyu: 4,5

Nazlı

Aslında çok güzel bir açıklama ama biraz daha uzun ve detaylı olsa daha iyi olur

2014-04-11

Kullanıcı oyu: 4,5

reyhan

ben ilk okulmezunu bir beyim.benim bildiyim kadar lozan antlaşması şartlarında kendi yeraltı kaynaklarımızı cıkarmamız yasaklanmış biliyorum bu doğrumudur.lütfen bilenler maddeleri tam yazsınlarda bizlerde bilelim.tşkr.

2014-04-09

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Lozan Antlaşması Tarihi

Lozan antlaşması tarihi açıdan Türkiye'nin kaderinin belirlendiği ve yeni Türk devletinin resmen uluslararası alanda tanındığı belge olarak ifade edilir. Kurtuluş Savaşı'nda alınan başarılar sayesinde Anadolu'nun dört bir tarafı i...

Lozan Antlaşmasının Sonuçları

Lozan Antlaşmasının Sonuçları; Lozan Antlaşması, 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre'nin Lozan şehrinde Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileri ve İngiltere, İtalya, Fransa, Yunanistan, Japonya, Bulgaristan, Romanya, Portekiz, S.S....

Lozan Antlaşması Şartları

Lozan Antlaşması Şartları, 23 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre'nin Lozan kentinde TBMM temsilcileriyle Birleşik Krallık, Yunanistan, Yugoslavya, Portekiz, Belçika, Bulgaristan, Romanya, Fransa, İtalya ve Japonya temsilcileri tarafınd...

Lozan Antlaşması Süresi

Lozan Antlaşması Süresi, TBMM temsilcileri ve Birleşik krallık, Fransa, Belçika, İtalya, Romanya, Yugoslavya, Yunanistan, Japonya Sscb ve Portekiz temsilcileri arasında yapılan, 20 Kasım 1922'de başlayıp, 24 Temmuz 1923 tarihinde...

Lozan Antlaşması Gizlenen Maddeleri

Lozan antlaşması gizlenen maddeleri: 2023'de sona erecek olan Lozan antlaşması'nın gizli maddeleri var mı? 24 temmuz 1923'te imzalan lozan antlaşması, uzun yıllar boyunca tartışmalara neden olmuştur. Bir kesim Lozan antlaşmasını z...

Lozan Antlaşması 2023

Lozan antlaşması 2023: yılında biteceğine dair söylentiler bulunmaktadır. Lozan antlaşması uluslararası bir barış metnidir. Birden fazla tarafı bağlayan lozan barış antlaşmasının 2023 yılında biteceği söylentileri vardır. Fakat Lo...

Lozan Barış Antlaşması

Lozan Barış Antlaşması, 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileri ve İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika, S.S.C.B ve Yugosl...

Lozan Antlaşması Önemi

Lozan antlaşmasının önemi, 1.Dünya savaşının bitmesinden sonra galip çıkan Avrupalı devletler ile yüzyıllardır var olan hukuk, uyuşmazlıklar ve bazı önemli siyasi sorunların sona erdirilmesinden kaynaklanmaktadır.  İsviçre’nin Loz...

Lozan Antlaşması Sonuçları

Lozan Barış Antlaşması (24 Temmuz 1923) Lozan Barış Antlaşması’nın sonuçları ile Lozan Barış Antlaşması sonucunda, lehimize ve aleyhimize çözüme kavuşturulan konular hakkında bilgiler. Lozan Barış Antlaşması sonucund...

Lozan Antlaşması Ne Zaman Bitiyor

Lozan antlaşması ne zaman bitiyor sorusu son dönemlerde cevabı merak edilen bir soru. Bu durumun nedeni Lozan antlaşmasının imzalandığı tarihte antlaşmaya belirli bir zamana kadar geçerlilik süresinin olduğu maddesinin eklenmiş ol...


Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Lozan Antlaşması, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Eylül - 2016